خانه / مقاله / وزارت ارشاد را منحل کنید! / دکتر مرتضی مجدفر

وزارت ارشاد را منحل کنید! / دکتر مرتضی مجدفر

 

اواسط هفته گذشته، در حالی که کشور در تب‌وتاب و التهاب ناشی از حوادث اخیر، در شرایط عادی نبود، تعدادی از نیروهای ناشناخته، با مراجعه به انتشارات اندیشه نو  واقع در زیر زمین پاساژ فروزنده خیابان انقلاب تهران، نسبت به پلمب این کتابفروشی که جزو معدود مراکز پخش کتاب‌های ترکی در تهران است، اقدام و کارتون‌هایی از کتاب‌های موجود در این کتابفروشی را که همگی دارای شابک و مجوز وزارت فرهگ و ارشاد اسلامی است، با خود برده‌اند.

کتابفروشی اندیشه‌نو که پیش از این انتشارات فرزانه نامیده می‌شد، قریب ۵۰ سال است که توسط برادران فرزانه اداره می‌شود. سال‌ها پیش، بعد از درگذشت زنده‌یاد محمدعلی فرزانه که شخصیتی فهیم و شناخته شده در حوزه ادبیات و فرهنگ آذربایجانی و صاحب آثار ارزشمند متعددی بود، مغازه مشترکا توسط  برادران وی، یعقوب آقا و آقا یوسف اداره شد و اکنون چند سالی است که به طور منفرد توسط یوسف فرزانه(قوسی) اداره می‌شود.

این کتابفروشی، محل مراجعه اکثر علاقه‌مندان فرهنگ‌، هنر، ادب و زبان آذربایجانی است و در وانفسای تنگناها و محدودیت‌های فراوان ناشران و کتابفروشان ترک زبان کشور، جزو معدود جاهایی است که در تهران کتاب ترکی عرضه می‌کند.

آن‌هایی که یوسف فرزانه را می‌شناسند، می‌دانند که او تا از انتشار قانونی کتابی مطمئن نشود، آن را در کتابفروشی خود راه نمی‌دهد. خط قرمز او انتشار یافتن کتاب در چارچوب قوانین جاری کشور است. حال اگر قرار است کتابهای اجازه داده شده توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، غیر قانونی تلقی شود، از اجرای کنسرت‌ها،  و اکران تئاترها و فیلم‌های سینمایی مجوزدار توسط این وزارتخانه جلوگیری شود، به یک‌باره و برای جلوگیری از هزینه‌های اضافی جاری و ستادی، این وزارتخانه را منحل و وظایفش را به نهادهایی محول کنید که در عمل، این وظیفه را با تفسیر به رای، به عهده گرفته‌اند.

کتابی که شمارگان واقعی آن به‌رغم ذکر اعداد هزار و دو هزار در شناسنامه اثر، عملا دویست نسخه هم بیشتر نیست، اگر آتش هم باشد، دست را نمی‌سوزاند و قاعدتا برای نویسنده و ناشر آن، نه تنها آورده اقتصادی و سودی ندارد، بلکه هزینه‌زا هم هست. تازه، اگر فردی قانونمند است و تنها می‌خواهد کتابش را از مسیر قانونی منتشر کند، چرا محدودیت درست می‌کنیم و به او می‌گوییم این گوی و میدان، از سختی‌های نشر قانونی بگذر و کتابت را بی‌دغدغه و بدون هزینه در فضای مجازی بگذار و از شمارنده دائما در حال افزایش خوانندگان کتابت که در ذیل فایلت خودنمایی می‌کند، سر حال بیا و بی‌خود، خودت و آقا یوسف و تمام‌ قانونمندها را به دردسر نینداز.

از تئوری توطئه و سازمان‌دهی هدفمند برای از میدان به درد کردن علاقه‌مندان و ادیبان و فرهنگ‌پروران تر‌ک سخن نمی‌گوییم که به تشویش اذهان عمومی،‌ ایجاد دشمن و اختلال در همزیستی مسالمت‌آمیز اقوام‌‌ متهم‌ نشویم، فقط درخواست می‌کنیم وزارت ارشاد را منحل کنید تا ما نویسندگان ترک زبان، آثارمان را به راحتی منتشر کنیم و عذاب وجدان‌ آزارمان ندهد.

بیشتر بخوانید

معرفی کتاب “تأملی درباره ایران” / ابراهیم احمدپور

کتاب حاضر، حاصل گردآوری و بازنویسی مجموعه‌ای از مصاحبه‌ها و گفت‌وگوهای سید جواد میری مینق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *