دوشنبه - ۵ فروردین ۱۳۹۸
خانه / اخبار / وزیر آموزش و پرورش ایران؛ اجازه تدریس به زبانهای محلی در مدارس را نخواهیم داد

وزیر آموزش و پرورش ایران؛ اجازه تدریس به زبانهای محلی در مدارس را نخواهیم داد

اؤیرنجى: رقابت های نژادپرستانه در بین مسئولان و حاکمان شوونیست جغرافیای ایران نام اینبار به نواخته شدن طبل تبعیض از سوی وزیر آموزش و پرورش دولت روحانی انجامید و وی با حمله به آموزش به زبان مادری گفت: در برخی مناطق مشاهده شده است با زبان محلی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود که این موضوع بسیار خطرناک است زیرا بچه‌ها زبان محلی را در خانواده فرا می‌گیرند پس باید زبان رسمی کشور را در مدرسه بیاموزند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از خبرگزاری حکومتی فارس، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش ایران در سفر به استان اصفهان در جمع معاونان آموزش ابتدایی و مسؤولان آموزش و پرورش عشایر سراسر کشور اظهار کرد: معاونین آموزش ابتدایی در استان‌ها نقش تنظیم کننده کیفیت آموزشی در مدارس را برعهده دارند و به نوعی تضمین کننده کیفیت هستند.

وی با بیان اینکه مدرسه امروز به عنوان مهم‌ترین و اصلی‌ترین رکن نظام تعلیم و تربیت در دنیاست، ادامه داد: متأسفانه به جای شکل گرفتن دانش‌آموزان، خود ما به آنها شکل می‌دهیم و این یکی از مشکلات نظام تعلیم و تربیت ماست.

بطحایی اضافه کرد: مدرسه، موجود زنده‌ای است که باید از محیط خود تعذیه کند و منتظر تغذیه از ستاد نباشد و این مهم در راستای تفویض اختیار به مدارس محقق می‌شود.

وی تصریح کرد: رقابت‌های فردی در مدارس، تعداد محدودی از دانش آموزان که برگزیده می‌شوند را خوشحال و صدها نفر دیگر را تخریب می‌کند؛ بنابراین هرچند رقابت فردی مزایایی برای افراد شرکت کننده دارد اما در سال‌های اخیر چنان به رقابت‌های فردی مخصوصاً در دوره ابتدایی پرداخته شده که تربیت را از مسیر اصلی خارج کرده است.

وی خاطرنشان کرد: در برخی مناطق مشاهده شده با زبان محلی به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود این موضوع بسیار خطرناک است زیرا بچه ها زبان محلی را در خانواده فرا می‌گیرند پس باید زبان رسمی کشور را در مدرسه بیاموزند.

راسیسم فارس با جریانی همیشگی در رگهای حاکمان جغرافیای ایران نام از به حاکمیت رسیدن قوم فارس در این جغرافیا با رضا پالانی و ادامه تاکنون با جمهوری اسلامی پایدار بوده و زبان مادری میلیونها کودک این سرزمین اعم از تورک،تورکمن،قاشقایی، خلج، بلوچ،عرب و…را زبانهایی محلی قلمداد کرده که فقط حق تکلم در خانه هایشان بس و کافی است.

با اینکه طبق اصل ۱۵ قانون اساسی ایران؛ «استفاده از زبان‌های محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‌های گروهی و تدریس ادبیات آن‌ها در مدارس در کنار زبان فارسی آزاد است». ولی در واقعیت تحصیل به زبان مادری در ایران ممنوع بوده و میلیون‌ها شهروند غیرفارس از ابتدایی‌ترین حقوق ملی خود یعنی حق تحصیل به زبان مادری مروم و مجبورند به زبان تحمیلی فارسی بخوانند و بنویسند.

با منطق این نژادپرستان آموزش به زبان مادری هر انسانی باعث نابودی زبان فارسی آنها خواهد گردید و به همین سبب انسانها را از تحصیل به زبان مادری محروم گردانیده و فعالین مدنی که خواستار تدریس فرزندان ملتشان به زبان خود بوده اند را به زندانهای طویل المدت محکوم نموده اند.

همچنین دولت ایران سالانه میلیاردها تومان صرف ساخت واژگان جدید فارسی کرده و سالانه میلیاردها تومان بر بودجه فرهنگستان زبان فارسی (بنیاد سعدی) برای آسمیلاسیون زبانی، یکسان سازی اتنیکی، فرهنگی و زبانی در این کشور افزوده می‌شود.

بیشتر بخوانید

آیا سیل وزیر کشور را نیز با خود خواهد برد؟

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران همچنان در قشم به سر می‌برد. اسحاق جهانگیری معاون اول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *