جمعه - ۱۵ فروردین ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / وضعیت زیست محیطی صوفو چای و حوضه آبریز آن

وضعیت زیست محیطی صوفو چای و حوضه آبریز آن

 

این رودخانه از رشته کوه های سهند سرچشمه میگیرد و با عبور از غرب شهر مراغه و جنوب بناب به دریاچه اورمیه میریزد،سد علویان(ال‌ائو‌یان) بر روی این رود احداث شده و نقش مهمی در کشاورزی و تهیه آب شرب منطقه دارد.
چندین سال است که این رودخانه با مشکلات عدیده زیست محیطی مواجه است.از جمله این مشکلات میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

۱:عدم زهکشی زمینهای کشاورزی منطقه

۲:عدم توسعه و نبود امکانات برای فراوری فضولات،حدودا سه میلیون دام موجود در منطقه،که در اثر بارش و سیلاب به صورت مستقیم به این رودخانه هدایت می‌شود.

۳:سومین مورد از مشکلات عمده این رودخانه فاضلاب شهری مراغه میباشد.به گفته یکی از مسئولین منطقه،تصفیه خانه مراغه کمتر از ۵۰درصد کارایی دارد.

به طوریکه از۴۵۰L/S ورودی این تصفیه خانه حدود ۲۰۰L/S از آن هوادهی و تصفیه شده و بقیه ۲۵۰ لیتر به طور مستقیم و تصفیه نشده به رودخانه صوفو هدایت می‌شود.

آثار این تصفیه ناقص را میتوان در منطقه خانابره،قره چپق و اطراف بند انحرافی که در نزدیکی بناب قرار دارد مشاهده کرد. این فاضلاب تصفیه نشده در صورت هوادهی و جداسازی مناسب میتواند به عنوان منبع کود ارزان در اختیار کشاورزان منطقه قرار گیرد.

حا ل آنکه با رهاسازی این فاضلاب علاوه بر بوی گند ناشی از آن موجب مغذی کردن آب رودخانه و رشد بیش از حد جلبک ها در مناطق آلوده و به تبع آن موجب مردگی و کاهش کیفیت آب میشود.

همچنین این فاضلاب با ورود به دریاچه اورمیه موجب بهم ریختگیEC دریاچه و مختل کردن زندگی گونه های جلبکی و جانوری بومی دریاچه(آرتمیا و دونالیلا) شده و در آینده ای نه‌چندان دور باعث از بین رفتن این گونه ها میشود.

 

بیشتر بخوانید

ظلمت در نیم روز ،آرتور کوستلر ؛ در ایام قرنطینه کرونا زدگی کتاب بخوانیم.

آرتور کوستلر، نویسنده و روزنامه‌نگار اهل مجارستان، در پنجم سپتامبر ۱۹۰۵ در بوداپست به دنیا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *