خانه / آذربایجان / پرسشی از جناب نعمت احمدی و مشرق‌نیوز؛ ما تدارک کور شدن زندانی سیاسی را شکنجه می‌نامیم، شما چه می‌نامید!؟

پرسشی از جناب نعمت احمدی و مشرق‌نیوز؛ ما تدارک کور شدن زندانی سیاسی را شکنجه می‌نامیم، شما چه می‌نامید!؟

روز گذشته جناب نعمت احمدی وکیل باسابقه دادگستری در گفتگویی با رسانه شبه‌امنیتی مشرق‌نیوز موضوع اعمال شکنجه در زندان‌ها را رد کرده و از جمله با اشاره به ماجرای تلخ و دردناک بازداشتگاه کهریزک و نامه مشهور شیخ محصور جنبش سبز جناب آقای کروبی در اعتراض به عملکرد دستگاه قضایی و امنیتی در آن‌باره، مدعی شده‌اند:” “من همان اول ماجرا در سال ۸۸ نزد آقای کروبی رفتم و به او گفتم که حاج‌آقا شما سادگی کردید. امکان ندارد چنین اتفاقی در بازداشتگاه روی دهد…کروبی گفت فردی که این ماجرا را تعریف کرد صمیمانه حرف زد! به او گفتم مگر می‌شود موضوع به این مهمی صمیمانه گفته شود و شما باور کنید!”

قصد پرداختن به آن ماجرای دردناک و این ادعای آقای نعمت احمدی را ندارم و صرفا با تشریح وضعیت یکی از زندانیان سیاسی کنونی پرسشی را از ایشان و رسانه شبه‌امنیتی مشرق‌ مطرح می‌کنم. امیدوارم پاسخ دهند.

علیرضا فرشی فعال مدنی “حق آموزش زبان مادری” و فرزند شهید هستند که با دو پرونده‌سازی از سوی وزارت اطلاعات اکنون بیش از دو سال است که در زندان‌ به سر می‌برد، پس از کاهش بینایی هر دو چشم این فعال مدنی به خصوص چشم چپ و دچار شدن به دیابت نوع دو در طول دوران حبس، مقامات زندان با اعزام وی به پزشکی قانونی موافقت کرده و پس از ویزیت دستور پزشکی قانونی مبنی بر” اعزام فوری به مرخصی استعلاجی جهت کنترل بیماری دیابت و سپس انجام عمل مجدد پیوند قرنیه بر روی چشم چپ” وی صادر می‌شود.

هم‌زمان با صدور این دستور پزشکان به خانواده علیرضا تاکید می‌کنند که:'” چون روی چشم چپ قبلا عمل پیوند قرنیه انجام شده، اگر عمل مجدد به تاخیر بیافتد، این تاخیر ممکن است به تخیله چشم و کور شدن همیشگی بیمار منتهی شود.”

با وجود خطرات پیش‌روی سلامتی این زندانی سیاسی، مقامات دادیاری ناظر بر زندانیان سیاسی در نامه‌ای به دادیار اجرای احکام شهر بهارستان( که پرونده نخست علیرضا آنجا جریان دارد) با اشاره به بخش‌نامه‌های غیرقانونی دادستان کل کشور تاکید می‌کنند که دادیار مذکور درباره اعزام علیرضا فرشی به مرخصی حتما از ضابط(وزارت اطلاعات) و زندان محل حبس( زندان تهران بزرگ) استعلام گرفته و بدون اخذ نظر آنها زندانی را به مرخصی اعزام نکند. نامه‌ای که تاکنون منجر به تداوم حبس و نگرانی خانواده و دوستان علیرضا درباره وضعیت سلامتی وی شده است.

حالا از آقای نعمت احمدی و مشرق‌نیوز می‌پرسم:” اینکه مقام قضایی بدون توجه به نامه پزشکی قانونی مانع مرخصی استعلاجی زندانی شده و با این ممانعت به نوعی کور شدن چشم چپ زندانی را تدارک می‌بیند و آشکارا حق سلامت زندانی را نقض می‌کند را جز با صفت “شکنجه” می توان توصیف کرد؟ ما به این رویه غیرقانونی می گوییم “شکنجه”، شما چه می‌گویید!؟

✍ احمدرضا حائری

بیشتر بخوانید

نمایش وضعیت دریاچه اورمیه بر روی دیوارهای قوشاچای؛ اورمو گؤلۆ سوسوزدو، میللت اوْیانماسا اودوزدو

اؤیرنجی : فعالین ملی آزربایجانی با تداوم نصب پوسترهای حمایتی از دریاچه اورمیه در محلات شهر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *