یکشنبه - ۲۴ شهریور ۱۳۹۸
خانه / آذربایجان / پرچم حرکت ملی آزربایجان جنوبی ؛ به طور گسترده در سطح شهر سراب توسط فعالین ملی آزربایجانی پخش گردید

پرچم حرکت ملی آزربایجان جنوبی ؛ به طور گسترده در سطح شهر سراب توسط فعالین ملی آزربایجانی پخش گردید

اؤیرنجى : فعالین ملی آزربایجان جنوبی در شهرستان سراب همزمان با سالگرد حکومت ملی آزربایجان به پاس پاسداشت خون هزاران شهید وطن پرچم مبارزاتی حرکت ملی آزربایجان جنوبی را در سطح وسیعی بین مردم توزیع و در نقاط مختلف این شهر به اهتزاز درآوردند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در شهرستان سراب و به استناد از تصاویر منتشره در شبکه های اجتماعی ؛ فعالین ملی آزربایجانی در شهرستان سراب اقدام به تهیه و توزیع وسیع پرچم مبارزاتی حرکت ملی آزربایجان جنوبی به مناسبت گرامیداشت هفتادوسومین سالگرد حکومت ملی آزربایجان در بین مردم این شهر نمودند و در اقدامی ملی پرچم حرکت ملی آزربایجان را در نقاط مختلف سراب به اهتزاز درآوردند.

گفته ها حاکی از این است که با وجود فضای امنیتی حاکم بر شهرهای آزربایجان جنوبی ؛ طی روزهای اخیر فعالین ملی آزربایجانی در شهر ساراب بیش از ۲هزار عدد پرچم مبارزاتی حرکت ملی آزربایجان جنوبی را در سطح این شهر میان آحاد مردم توزیع کردند.

لازم به یاداوریست ؛ طی روزهای اخیر در بیشتر شهرهای آزربایجان جنوبی از جمله تبریز ، اورمیه ،اردبیل ، زنگان، مرند، خوی و …  پرچم حرکت ملی آزربایجان جنوبی توسط فعالین ملی آزربایجانی در اقدامی غیورانه به اهتزاز درآمده است.

خاطر نشان می سازیم که در سال ۱۳۲۴ فرقه دمکرات آزربایجان به رهبری میرجعفرپیشه‌وری سیاستمدار برجسته و مطرح آن زمان ،حکومتی را در آزربایجان به تاریخ ۲۱ آذر تأسیس کرد، همزمان با مساعدت پیشه‌وری در جنوب غرب آزربایجان نیز به کردها خود مختاری اعطا و جمهوری مهاباد به رهبری قاضی محمد تأسیس نهاده شد.این اقدام ، محرک حرکتهای آزادی‌بخش در دیگر نقاط جغرافیای ایران نام گردید.

ترس از همه‌گیر شدن این مسئله حکومت مرکزی جغرافیای ایران نام را برآن داشت که با پیشکشی نفت بین قدرتهای مسلط جهان توافقات نفتی در ایران را رقم زند و این زمینه مساعدت برای سرکوب حرکتهای آزادی‌خواهانه و در رأس آن آزربایجان را فراهم آورد.با چراغ سبز و کمک قدرتهای جهانی لشکر کشی ارتش پهلوی به آذربایجان منجر به سقوط حکومت ملی آذربایجان در ۲۱ آذر ۱۳۲۵ را شد.
نیروهای ارتش حکومت مرکزی با ورود به آزربایجان اندیشمندان ، هنرمندان ، سیاستمداران و هزاران نظامی و غیرنظامی را به کام مرگ فرستادند.
منابع متعدد؛ تعداد کشته‌ها در آزربایجان را بالغ بر ۲۵ هزار نفر یاد کرده‌اند.

بیشتر بخوانید

نسیم صادقی ؛ فعال ملی آزربایجانی مجددا به شعبه دوم دادگاه انقلاب شهرستان تبریز احضار شد!

اؤیرنجى : بر اساس ابلاغیه‌ای که روز پنج‌شنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۸، از طریق سامانه الکترونیکی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *