سه شنبه - ۳۰ مرداد ۱۳۹۷
خانه / اخبار / پیشتازی ائتلاف صدر در انتخابات پارلمانی عراق و سرنوشت پیش روی ایران

پیشتازی ائتلاف صدر در انتخابات پارلمانی عراق و سرنوشت پیش روی ایران

نتایج اولیه انتخابات پارلمانی عراق از پیشتاز بودن فهرست مورد حمایت مقتدی صدر حکایت دارد. به گفته کمیسیون انتخابات عراق در شامگاه یکشنبه (۲۳ اردیبهشت/ ۱۳ مه)، ائتلاف مورد حمایت این روحانی پرنفوذ شیعه، موسوم به “سائرون”، در چهار استان از مجموع ۱۰ استانی که شمارش آرا در آنها انجام گرفته، از جمله در پایتخت این کشور بغداد، در جایگاه نخست قرار دارد.

پیروز بعدی انتخابات عراق تا این لحظه فهرست مورد حمایت فرمانده شبه‌نظامیان شیعه است؛ فهرست مورد حمایت هادی عامری، فرمانده سپاه بدر و از متحدان ایران، موسوم به “ائتلاف فتح”، در جایگاه دوم قرار گرفته است.

فهرست مورد حمایت هادی عامری، فرمانده سپاه بدر و از متحدان ایران، در جایگاه دوم قرار گرفته است

در مقابل اما نتایج اولیه نشانگر شکست حیدر عبادی، نخست‌وزیر شیعه عراق، در برابر دیگر رقیبان شیعه اوست. او از چهره‌های مورد حمایت جامعه جهانی است. فهرست مورد حمایت حیدر عبادی موسوم به “ائتلاف النصر” در هیچیک از استان‌هایی که تاکنون شمارش آرا در آنها انجام گرفته، موفق به رسیدن به جایگاه اول یا دوم نشده است.

ائتلاف “الوطنیه” به رهبری ایاد علاوی نیز در بغداد در جایگاه چهارم قرار گرفته است.

نتایج نهایی شمارش آرا و تقسیم ۳۲۹ کرسی پارلمان عراق در روزهای آینده مشخص خواهد شد.

 

میزان مشارکت در این انتخابات ۴۴.۵۲ درصد بود و تا کنون ۹۲ درصد آراء شمرده شده‌اند.

اعلام نتایج اولیه شمارش آراء استقبال گستردۀ حامیان مقتدی صدر را در پی داشت؛ بسیاری از آنها در اولین ساعات روز دوشنبه به خیابان‌های بغداد آمدند و به پایکوبی پرداختند.

هنوز مشخص نیست که هر کدام از این ائتلاف‌ها صاحب چه تعداد کرسی در پارلمان آینده عراق شده‌اند و کمیسیون انتخابات اعلام کرد که در این باره پس از مشخص شدن نتایج نهایی انتخابات سخن خواهد گفت.

ائتلافی که بیشترین آراء را در این انتخابات به دست آورد باید برای تشکیل دولت ائتلافی وارد مذاکره شود. این دولت ظرف ۹۰ روز پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات تشکیل خواهد شد.

مناسبات مقتدی صدر این روحانی پرنفوذ شیعه با ایران در سال‌های اخیر به شکلی مشهود رو به سردی گراییده است. او در این میان چهره‌ی یک پوپولیست‌ملی‌گرا را به خود گرفته که می‌خواهد در عراق تعادلی میان منافع ایران و عربستان سعودی ایجاد کند.

مقتدی صدر اواسط فروردین‌ماه گذشته حتی خود را به عنوان میانجی این دو دشمن منطقه‌ای جلو انداخت و گفت: «من آماده‌ام میان جمهوری اسلامی و پادشاهی عربستان سعودی میانجی‌گری کرده و برخی مشکلات را حل کنم». او البته افزود: «مسئله برای من در این میان فقط منافع عراق و منطقه است».

 

بیشتر بخوانید

استخر فرح ؛ محلی که سران حرف گوش نکن را راهی گور می کند

اؤیرنجى: در تجمع اعتراضی به تاریخ (پنج‌شنبه ۲۵ مرداد) در مدرسه فیضیه قم که شرکت‌کنندگان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *