پنج شنبه - ۱۲ تیر ۱۳۹۹
خانه / مقاله / چالش های امنیت غذایی در ایران

چالش های امنیت غذایی در ایران

اگر بتوان امنیت غذایی را با سه شاخص: ۱. کیفیت مواد غذایی ۲. دسترسی پذیری راحت به مواد غذایی ۳. استطاعت پذیری مواد غذایی تعریف کرد؛ امروزه با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از تحریم، بحران کرونا و عدم رشد درآمدهای عمومی متناسب به تورم، تضعیف امنیت غذایی در ایران را به بار آورده است.

در سال ۱۳۹۸ چهل درصد اقتصاد کشور وابسته به نفت بود و همچنین با وجود اینکه نفت، ۴۰ درصد اقتصاد کشور را تشکیل میداد، کشور با کسری بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی مواجه بود. اما در سال جاری با توجه به افت بی سابقه قیمت نفت و تشدید تحریم‌ها و همچنین مشکلات نقل و انتقال پول که به دلیل عدم پیوستن به FATF به وجود آمد، نگرانی‌ها در این زمینه را افزایش داده است.

اگر ما به این نکته که چیزی حدود ۶۰ درصد مواد غذایی کشور در خارج از کشور تولید و وارد میشود و همچنین ۸۵ درصد خوراک مورد نیاز دام‌ها نیز از خارج از کشور وارد میشود توجه کنیم، نگرانی‌ها در مورد امنیت غذایی بیش از پیش خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز جمعیت آسیب پذیر بیش از دیگر اقشار جامعه جهانی با نا امنی غذایی فزاینده مواجه خواهد شد و بیش از ۸۲۰ میلیون نفر در جهان همزمان با همه گیری کرونا در چنین موقعیتی قرار خواهند گرفت؛ همچنین فائو درباره نمودار شدن بحران غذا در جهان هشدار داده بود که موجب توقف صادرات موادغذایی در برخی کشورها همچون هند، روسیه،پاکستان و قزاقستان شده است. تأثیر این بحران بر کشور با توجه به عدم تولید مواد غذایی و وابستگی غذایی به خارج از کشور و همچنین وابستگی اقتصادی به نفت میتواند بسیار عمیق باشد.

اگر ما میزان درآمدها از فروش نفت در سالهای اخیر و همچنین شاخص امنیت غذایی GFSI کشور را در کنار هم قرار دهیم متوجه خواهیم شد که با افزایش درآمدهای نفتی شاخص امنیت غذایی نیز افزایش می‌یابد و همچنین با کاهش آن کاهش می‌یابد، به طوری که بیشترین میزان درآمد نفتی در سالهای اخیر مربوط به سال ۱۳۸۹ میباشد که معادل ۱۲۰ میلیارد دلار است و شاخص امنیت غذایی ۷۱٫۶ میباشد که وضعیت مطلوبی است.

در سال ۱۳۷۷ میزان فروش نفت حدود ۲۰ میلیارد دلار است که شاخص امنیت غذایی عدد ۵۳٫۳ را نشان میدهد که وضعیت مطلوبی نمیباشد.

با توجه به عدم تولید کافی مواد غذای در کشور و وابستگی اقتصادی به نفت که همچنان در فروش آن کشور با چالشهایی رو‌به‌رو است و به علت کاهش قدرت خرید مردم به علل گرانی و بیکاریهای ناشی از کرونا و کاهش درآمدهای کشوری میتواند کشور را با بحرانی‌ترین وضع ممکن پس از جنگ ایران و عراق مواجه کند.

علی شیرپور

بیشتر بخوانید

بنشین و بیاندیش / ابراهیم نوری 

  بی تردید مقدمه دانش ، آموزش است. بطور مثال دانش آموز دوره اول ابتدایی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *