چهارشنبه - ۷ آبان ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / چرا آذربایجان برای گرانی، تورم و مشکلات اقتصادی اعتراص نمی‌کند؟ /  ابراهیم احمدپور

چرا آذربایجان برای گرانی، تورم و مشکلات اقتصادی اعتراص نمی‌کند؟ /  ابراهیم احمدپور

چرا آذربایجان برای گرانی، تورم و مشکلات اقتصادی اعتراص نمی‌کند؟ /  ابراهیم احمدپور

١. “حفظ بقا و تمامیت ارضی” همواره به عنوان اولین هدف دولت‌ها مطرح است، در سایه تأمین این هدف است که می‌توان از دیگر اهداف دولت همچون امنیت، عدالت، آزادی، رفاه و… سخن گفت. اشغال قاراباغ به دست ارمنستان، اولین هدف دولت جمهوری آذربایجان به طور اخص و آذربایجان واحد(به لحاظ معنوی که شعار معروف #ما_طرفدار_آذربایجان_نیستیم_خود_آذربایجانیم گویای آن است) را به طور اعم تهدید می‌کند. بنابراین اعتراض به تورم و مشکلات اقتصادی برای آذربایجانی‌ها در درجات بعدی اهمیت قرار می‌گیرد.

٢. در جوابی دیگر می‌توان گفت حافظه تاریخی آذربایجان (که منجر به طلاق سیاسی مرکز شده است) اجازه اعتراض به مشکلات اقتصادی که برای معترضین و اپوزیسیون‌های مرکز در اولویت است را نمی‌دهد. به عبارتی اعتراض به تورم و گرانی خطر استحاله جریان و گفتمان مستقل آذربایجان در جریان‌ها و گفتمان‌های مرکز را دربردارد، وگرنه آذربایجان به تبع “پیرامون” بودنش بیش از “مرکز” غرق در مشکلات اقتصادی است و کُلکسیونی از تبعیضات، محرومیت‌ها و ناعدالتی‌هاست.

٣.در جواب سومی نیز می‌توان با عینک وِبری به قضایا نگریست. از نظر ماکس وبر تمامی کنش‌های انسانی عقلانی و منطقی نیست، ارزش‌ها، احساسات و سنت‌ها نیز بر کنش‌های انسانی تأثیرگذار می‌باشند. بر این اساس شاید بتوان گفت اشغال سرزمین، نسل‌کشی و زجرکشی‌ها و مهاجرت اجباری از وطن توسط ارمنستان و همچنین حمایت‌های جمهوری اسلامی ایران از ارمنستان باعث جریحه‌دار شدن احساسات و روح ملی آذربایجانی‌ها شده و پیروزی‌های اخیر ارتش آذربایجان، حس و غرور ملی آذربایجانی‌ها را دوباره زنده کرده و آنان را به خیابان‌ها کشانده…

بیشتر بخوانید

پاشینیان و مردم ارمنستان برای امتیاز دهی دردناک آماده اند!

اؤیرنجى : نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه ۵ آبان از آمادگی خود و مردم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *