پنج شنبه - ۲۸ شهریور ۱۳۹۸
خانه / مقاله /  چنگال‌های خونین بر جان آذربایجان / هادی حیدری راد

 چنگال‌های خونین بر جان آذربایجان / هادی حیدری راد

 

(ماجرای معدن تراورتن ماسوله آذربایجان)

آذربایجان هیچ‌وقت دل خوشی از احداث معادن توسط بیگانگان و سرمایه‌داران خودی ندارد و این‌بار زخم دیگری را در یکی از روستاهای توابع مرند، معروف به ماسوله آذربایجان، تجربه می‌کند.

روستای زنوزق، به عنوان قدیمی‌ترین روستای پلکانی در خاورمیانه در معرض خطر است. روستایی که ۶۰۰ خانوار در آن ساکن‌ بوده و بخشی از سیب مرغوب کشور را تولید می‌کند. زنوزق به عنوان روستای توریستی با ویژگی‌های خاص خودش من‌ جمله بافت قدیمی، حفظ لباس سنتی، فرهنگ و آداب و رسوم خاص، باغات سیب مرغوب و از همه مهم‌تر به دلیل شکل پلکانی زیبای خود پتانسیل تبدیل شدن به یکی از قطب‌های گردشگری منطقه را دارد. از این رو این روستا به جای تهدید می‌توانست به فرصتِ جلوه‌گری یکی از زیبایی‌های آذربایجان تبدیل شود. اما نه تنها این امکان از این روستا سلب شده، بلکه این‌ بار عصاره‌ی جان این روستا مورد تجاوز طمع‌کاران قرار گرفته‌است.

این بار طمعکاران چشم به معدن تراورتن این روستا دوخته‌اند و چنگال خود را درست بر قلب این روستا فروکرده‌اند، یعنی به منطقه‌ای به نام “کلستیر” که شریان‌های حیاتی روستا به آن بستگی دارد. کلستیر منبع اصلی تامین آب این روستا بوده و در صورت ادامه‌ی فعالیتِ معدن علاوه بر تخریبات زیست‌محیطی حیات مردم این روستا به خطر خواهدافتاد.

چند روزی است که با گسترش فعالیت‌های این معدن مردم اهالی این روستا به صورتِ مداوم اعتراض می‌کنند. اما به دلیل نبود جنبش زیست‌محیطی آگاه و از پایین به بالا، صدای این مردم به جایی نمی‌رسد! بر ماست که در چنین وضعیتی صدای ماسوله‌ آذربایجان بوده و فریاد حق‌خواهی آنها را به گوش همه برسانیم. در غیر این‌صورت این روستا نیز مانند بقیه جاهای آذربایجان به عنوان منبعی جهت تامین مواد خام برای مرکزنشینان مورد تاراج قرار گرفته و روح زخمی‌اش سال‌ها بر تن آذربایجان خواهد ماند‌.

 

بیشتر بخوانید

‍ ساوالان بویدا لیسانی / نادر صادقیان

ایلک ایسته ییردیم یازیمی فارسجا یازام ،آنجاق چوخ دوشوندوکدن سونرا یازیمین تورکجه اولماسینا قرار وئردیم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *