چهارشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / ژاله تبریزلی ؛ عمر حکومت جمهوری اسلامی آنقدر نخواهد بود که عباس لسانی را در اسارت خود نگهدارد + ویدئو

ژاله تبریزلی ؛ عمر حکومت جمهوری اسلامی آنقدر نخواهد بود که عباس لسانی را در اسارت خود نگهدارد + ویدئو

 

اؤیرنجى : ژاله تبریزلی رئیس حقوق بشر آزربایجان ( ارک) با انتشار ویدئویی ضمن اعتراض به حکم ظالمانه دستگاه قضایی رژیم ایران که این قهرمان ملی و مبارز خستگی ناپذیر حرکت ملی آزربایجان جنوبی را به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم نموده عمر حکومت جمهوری اسلامی را کمتر از آنی دانسته که بخواهد لسانی را در اسارت خود نگهدارد. 

خآنم تبریزی در ادامه افزود :

جمعیت حقوق بشر ارک از لحظه ای که محکومیت قطعی علیه آقای عباس لسانی، مبارز با سابقه حرکت ملی آزربایجان را دریافت کرده، با استفاده از همه ارتباطات و امکانات خود کوشید این خبر را به تمامی سازمان های بین المللی حقوق بشری و رسانه های برساند.

قابل ذکر است که ؛ دیوان عالی رژیم ایران چند روز پیش حکم حبس تعزیری عباس لسانی زندانی سیاسیِ و مدافع حقوق ملت تورک که در بیدادگاه تجدید نظر شوونیسم فارس مستقر در استان اردبیل از ٨ سال به ۱۵ سال تشدید یافته بود را با رد فرجام خواهی عینا تأیید نمود!این خبر را آقای سید محمدرضا فقیهی وکیل آقای لسانی روز شنبه ۱۴ تیر ۹۹ پس از مراجعه به دیوان عالی کشور دریافت و به خانواده این فعال سرشناس آزربایجانی منتقل کرده است.

پیشتر نیز بیدادگاه تجدید نظر استان اردبیل به ریاست قاضی عتباتی روز سه شنبه ۹ مهر ۱۳۹٨ ، با اضافه کردن دوسال حبس تعزیری به حکم قبلی و پنج سال به اتهاماتی که در بیدادگاه بدوی از آنها رأی برائت گرفته بود آقای لسانی را به تحمل ۱۵ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

لسانی از معدود زندانیان سیاسی ایران است که علی‌رغم هشدارها در باره شیوع کرونا و ورود این بیماری خطرناک به زندانها من جمله زندان اردبیل حتی با گزارش سازمان عفو‌بین‌الملل نیز از حق آزادی موقت جهت ایمن ماندن از این بیماری برخوردار نگردیده است.

نهادهای امنیتی همچنین در اقدامی غیرانسانی از فعالیتهای اقتصادی خانواده لسانی در اردبیل جلوگیری و مغازه تعمیرات طلا و جواهرات فرزند او را پلمپ نموده‌اند.

عباس لسانی از پیشگامان مبارزه مدنی در جغرافیای ایران نام بوده که در طول نزدیک به سه دهه فعالیت مستمر همواره بازداشت ، شکنجه ،زندانی و تبعید شده است.

در این بین جامعه آزربایجان بارها در رابطه با پرونده‌سازیها علیه آقای لسانی دست به اعتراضات عمومی مختلف زده اند.

بالعکس نهادهای قضایی نیز در بازداشت دهها فعال آزربایجانی در دادنامه‌های صادره علیه آنها ارتباط و حمایتشان از فعالیتهای مدنی آقای لسانی را از مصادیق اتهامی قلمداد کرده‌اند.

 

بیشتر بخوانید

بهمن خالقی ؛ برگزاری مراسم تشییع جنازه فعال ملی آزربایجانی در محاصره نیروهای امنیتی 

اؤیرنجى: مراسم تشییع جنازه فعال ملی شناخته شده حرکت ملی آزربایجان بهمن خالقی دیروز دوشنبه ۲۰ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *