خانه / آذربایجان / کاهش آب دریاچه اورمیه؛ جزایر به هم چسبیده‌اند و گونه‌های نادر حیات وحش به خطر افتاده‌اند.

کاهش آب دریاچه اورمیه؛ جزایر به هم چسبیده‌اند و گونه‌های نادر حیات وحش به خطر افتاده‌اند.

اؤیرنجی:مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به کاهش شدید تراز دریاچه اورمیه، گفت: چسبیدن جزایر دریاچه به دلیل کاهش شدید آب به یکدیگر، حفاظت از گونه‌های نادر حیات وحش این منطقه را با خطر روبه رو کرده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: مهمترین چالش زیست محیطی آذربایجان‌غربی چالش آب و کاهش شدید سطح تراز دریاچه اورمیه به خصوص در یک سال گذشته است که این مشکل زیست محیطی خطر تولید ریزگردهای نمکی را در منطقه افزایش داده است.

وی اظهار داشت: به دلیل کاهش آب دریاچه اورمیه هم اینک جزایر کبودان، آرزو و اشک به هم  چسبیده و سبب باتلاقی شدن مسیرها شده است.

 مهران نظری افزود: در حال حاضر ارتفاع دریاچه اورمیه نسبت به سال گذشته حدود ۶۱ سانتی متر کاهش پیدا کرده است و از نظر سطح نیز ۱۴۲۳ کیلومتر مربع از سطح زیر آب دریاچه ارومیه کاسته شده و بر این اساس نیز حدود ۲ میلیارد مترمکعب نیز از حجم آب دریاچه اورمیه کاسته شده است.

این مقام مسئول گفت: به دلیل کاهش آب دریاچه اورمیه در حال حاضر جزایر به هم چسبیده و موجب باتلاقی شدن مسیرها شده و مامورین پارک ملی دریاچه اورمیه برای تردد و عزیمت به جزایر با استفاده از قایق موتوری با مشکلات عدیده ای روبرو شده اند.‌ که این مسئله می تواند حراست از جزایر دریاچه و گونه های نادر حیات وحش را به خطر اندازد.

جزیره ائششک داغی یکی از جزایر ۹ گانه پارک ملی دریاچه اورمیه است؛ این جزیره به علت محصور شدن در میان آب(در گذشته)، یکی از مهمترین و بزرگ ترین زیستگاههای طبیعی گوزن زرد به شمار می رود.

«احیا دریاچه ارومیه» مهمترین وعده حسن روحانی و دولت اصلاح طلب وی به مردم آزربایجان در زمان تبلیغات ریاست جمهوری بود عمر هشت ساله دولت روحانی به پایان رسید اما نه تنها وعده این دولت ایران نیز عملی نشد بلکه وضعیت دریاچه اورمیه هر روز بحرانی تر می شود.

 

بیشتر بخوانید

سه ایرانی به اتهام حمل مواد مخدر در معده و روده در دیاربکر ترکیه دستگیر شدند

اؤیرنجی : در راستای شاهکارهای ایرانیان در کشورهایی مه به آنها سفر می کنند اینبار …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *