پنج شنبه - ۱ آبان ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / آذربایجان / کردیزه سازی آزربایجان جنوبی با اسکان و تحصیل صدها دانشجوی کرد عراقی در تبریز قوت گرفت!

کردیزه سازی آزربایجان جنوبی با اسکان و تحصیل صدها دانشجوی کرد عراقی در تبریز قوت گرفت!

اؤیرنجى : کردیزه سازی آزربایجان جنوبی که در راستای سیاست های تورک ستیزانه و ضد آزربایجانی با هدف برهم زدن ترکیب جمعیتی شهرهای آزربایجان جنوبی باعث نگرانی ملت تورک آزربایجان گردیده بود اینبار با اسکان و تحصیل صدها دانشجوی کرد عراقی در تبریز قوت بیشتری به خود گرفت!

به گزارش اؤیرنجى به نقل از فعالین جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی در دانشگاه تبریز ؛ روز دوشنبه ۲۴ شهریورماه ۹۹، رئیس مرکز دانشجویان غیر ایرانی دانشگاه تبریز در گفتگویی با رسانه های حکومتی رژیم ایران از تحصیل ۲۰۰ دانشجوی عراقی در این دانشگاه خبر داده است.

«رضا محمدی» در دیدار با رایزن فرهنگی سفارت عراق در جغرافیای ایران نام به رسانه های حکومتی چنین گفته است: «با راه اندازی سایت پذیرش به صورت چهار زبانه، راه اندازی امور کنسولی ویژه دانشجویان خارجی، مرکز آموزش زبان فارسی برای دانشجویان غیر فارسی زبان در دانشگاه تبریز و تسهیل امور ارائه ویزای تحصیلی برآن هستیم که میزبان خوبی برای دانشجویان خارجی به خصوص دانشجویان کشور عراق، باشیم.»

میر رضا مجیدی، رئیس دانشگاه تبریز هم در این دیدار گفت: «شهر تبریز و دانشگاه تبریز از نظر جغرافیائی به شهرهای عراق نزدیک است و با توجه به سهولت تردد و امکانات رفاهی خوب در شهر تبریز و پتانسیل علمی بالای دانشگاه تبریز، این دانشگاه می‌تواند میزبان مطمئن و خوبی برای دانشجویان عراقی باشد.»

اصغر عسگری، معاون پژوهشی دانشگاه تبریز نیز گفت: «با میزان شهریه پایین نسبت به سایر دانشگاه‌های منطقه و با بهترین کیفیت آموزشی می‌توانیم میزبانی دانشجویان عراقی را با بهره‌مندی از بهترین امکانات آموزشی و رفاهی در سطح دانشگاه تبریز در قالب دوره‌های حضوری مستمر و یا دوره‌های کوتاه مدت داشته باشیم؛ همچنین پردیس بین‌المللی ارس می‌تواند میزبان دانشجویان عراقی در مقاطع تحصیلات تکمیلی و در روزها پنجشنبه و جمعه باشد.»

این مانقوردان گماشته شده توسط رژیم ایران در دانشگاه تبریز اشاره نکرده اند که چند درصد از دانشجویان عراقی اسکان داده شده در تبریز را کردهای شمال این کشور تشکیل می دهند اما اخبار و ویدیوهای منتشر شده از تبریز نشان می دهد که درصد بالایی از این افراد کرد هستند.

شهروندان آزربایجانی امروز با انتشار ویدیوهایی در فضای مجازی اعلام کردند که شمار زیادی از کردهای شمال عراق در حال ثبت نام در دانشگاه تبریز هستند. کسبه و بازاریان تبریز هم اعلام می کنند شمار کردهای مراجعه کننده به مغازه های آنان به شدت افزایش یافته است.

علاوه بر این رژیم ایران با اهداف سیاسی، سالانه صدها دانشجوی کرد را از شهرهای کردنشین جغرافیای ایران در دانشگاه تبریز پذیرش می کند.

اسکان سیستماتیک کردها در شهرهای آزربایجان جنوبی با هدف تغییر ترکیب جمعیتی آزربایجان جنوبی، توسط رژیم ایران با جدیت دنبال می شود. این سیاست، اعتراض شهروندان آزربایجانی و برخی از مسئولان دلسوز آزربایجانی را برانگیخته است.

بیشتر بخوانید

ناسیونالیسم ایرانی و مناقشه قره‌باغ / میلاد بالسینی

مواضعی که در رابطه با آزادسازی قره‌باغ اشغالی عموما در بین سه ملت آذربایجانی، ایرانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *