چهارشنبه - ۷ آبان ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / کرونا در کمین زندانیان سیاسی آزربایجان جنوبی؛ جان زندانیان سیاسی در خطر است!

کرونا در کمین زندانیان سیاسی آزربایجان جنوبی؛ جان زندانیان سیاسی در خطر است!

اؤیرنجى : با وجود شیوع ویروس کرونا، اعلام وضعیت قرمز در جغرافیای ایران نام و قرنطینه کردن ۵ شهر بزرگ که نشان از گسترش ویروس کووید ۱۹ «کرونا» دارد رژیم ایران همچنان فعالین سیاسی آزربایجانی را در زندانهایش محبوس نگه داشته و اخیرا نیز به بازداشت گسترده فعالین ملی در شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی پرداخته است.

بر این اساس زندانیان سیاسی در جغرافیای با وجود بخشنامه های متعددی مبنی بر اعطای مرخصی با کار شکنی های مسئولین زندان و مقامات قضایی رو به رو شده و هیچ نتیجه ای نگرفته اند.

در اردبیل فعال ملی و سیاسی سرشناس آزربایجانی آقای عباس لسانی در حال سپری کردن محکومیت ۱۵ ساله و یوسف کاری با محکومیت ۲ ساله در بند ۷ زندان مرکزی اردبیل هستند که پیشتر بارها با اعطای مرخصی به سفارش اداره کل اطلاعات به این فعالین مخالفت به عمل آمده بود.

دیگر فعالین ملی مدنی آزربایجانی به نامهای عسگر اکبرزاده، علی خیرجو، میثم جولانی، سجاد جولانی، محمد جولانی، مجتبی پروین، مصطفی پروین، مرتضی پروین، بهمن خیرجو، مهدی هوشمند، حسین بالاخانی، سبحان بخشی بازداشت شدگان اخیر در حمایت از عملیات آزاد سازی قاراباغ اشغالی و ارتش جمهوری آزربایجان در پارک «جیرال» که با ضرب و جرح مامورین امنیتی دستگیر شده اند.که تا لحظه تنظیم این گزارش هیچ خبری از این فعالین در دست نیست. و خانواده این فعالین با مراجعه به شعبه ۱۰ بازپرسی دادسرای شهید بهشتی اردبیل با حتاکی و ناسزا گویی های بازپرس «بابک نونهال» مواجه شده اند.

فعالین ملی مدنی آزربایجانی در تبریز :
زینال تنهایی، بابک کیومرثی، سعید سلطانی این فعالین با حجوم مامورین امنیتی انتظامی در منزل و محل کار با ضرب و جرح شدید دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال یافته اند. در پی اعتراضات آزربایجان در حمایت از عملیات آزاد سازی قاراباغ این فعالین در جلفا و تبریز با ضبط تلفن همراه و کامپیوتر بازداشت شده اند و تا بدین لحظه از مکان نگهداری و وضعیت جسمانی این فعالین خبری در دست نیست.

زندانیان سیاسی آزربایجانی محبوس در تهران :
علیرضا فرشی یکان، توحید امیر امینی، کیانوش اصلانی
علیرضا فرشی فعال ملی مدنی آزربایجانی به همراه آقایان اکبر آزاد و بهنام شیخی و حمید منافی به علت شرکت در مراسم «روز جهانی زبان مادری»در سال ۱۳۹۲ بازداشت و در شعبه ۵۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران به اتهام «عضویت در گروه و دستجات علیه امنیت ملی» هر کدام به دو سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.

در ۳۱ تیرماه ۹۹ حکم مذکور در خصوص آقایان بهنام شیخی، حمید منافی و علیرضا فرشی به اجرا در آمده است.
آقایان بهنام شیخی و حمید منافی نادارلی با اعطای مرخصی به دلیل شیوع ویروس کرونا چندی پیش از زندان اوین به مرخصی اعزام گردیدند.

زندانی محبوس در زندان رجایی شهر کرج: دکتر لطیف حسنی.
دکتر لطیف حسنی در سال ۱۳۹۱ بدلیل درخواست مجوز تشکل قانونی بازداشت و طی بیدادگاه‌های فرمایشی با حکم سنگین ۹ سال زندان روبرو گردیده و علی‌رغم گذشت بیش از ۸ سال هیچ یک از امتیازات قانونی زندانی به وی تعلق نگرفته و با وجود شیوع کرونا در زندان نیز به مرخصی اعزام نشد.

توحید امیرامینی و کیانوش اصلانی دیگر بازداشت شدگان گرامیداشت «روز جهانی زبان مادری» هستند که کماکان در زندان اوین در حال سپری نمودن دوران محکومیت به ترتیب ۷و ۵ ساله خود هستند.

افزودنیست «میشل بچله» کمیسر عالی حقوق بشر با اشاره به خطر کووید ۱۹ از مقامات رژیم خواستار آزادی بی قید و شرط مدافعین حقوق بشر و بازداشت شدگان اخیر آزربایجان جنوبی شده بود.

بیشتر بخوانید

پاشینیان و مردم ارمنستان برای امتیاز دهی دردناک آماده اند!

اؤیرنجى : نیکول پاشینیان، نخست وزیر ارمنستان روز دوشنبه ۵ آبان از آمادگی خود و مردم …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *