یکشنبه - ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
خانه / آذربایجان / کریدور زنگه زور محور جدید گفتگوهای اردوغان و پوتین

کریدور زنگه زور محور جدید گفتگوهای اردوغان و پوتین

اؤیرنجى : بنا بر گفته های رئیس جمهور ترکیه، ارمنستان باید گام های اعتماد ساز را شروع کند و ارائه نقشه های مربوط به مناطق مین گذاری شده در قره باغ به جمهوری آزربایجان می تواند گام مناسبی در این راستا باشد. درباره کریدور زنگه زور، به احتمال زیاد روسیه تمایلی به تاخیر در اجرای این پروژه ندارد و فضای مناسبی برای آن به وجود آمده است، به زودی با پوتین درباره وضعیت کریدور رنگه زور دیدار خواهم کرد”

علیرغم گذشته بیش از ۷ ماه از امضای آتش بس میان جمهوری آزربایجان و ارمنستان، وضعیت حقوقی و حتی نظامی قفقاز جنوبی هنوز هم ناپایدار است. ارمنستان اعلام کرده است که تمایلی به گشایش کریدور زنگه زور ندارد، و این در حالی است که ایجاد این کریدور بخشی از توافقنامه آتش‌بس انجام شده میان روسیه آزربایجان و ارمنستان بوده است. در این راستا اردوغان در دیدار رسمی خود از جمهوری آزربایجان اعلام کرد که ترکیه نقش فعالی در تاسیس و توسعه این کریدور خواهد داشت.

با توجه به گستردگی منافع و تضاد های روسیه و ترکیه در شطرنج اوراسیا، ورود دیپلماتیک ترکیه به تحولات قفقاز و خطاب قرار دادن روسیه بحثی اهمیت دار می باشد و در حال تبدیل به بخشی از بده بستان های دیپلماتیک میان اردوغان و پوتین می باشد.

شایان ذکر است که ایجاد چنین کریدوری به لحاظ شکوفایی اقتصادی منطقه ای و همچنین «امنیت حاصل از درهم‌تنیدگی اقتصادی» امری سودمند برای تمامی طرفین می باشد اما به لحاظ سیاسی با موانع بزرگی روبروست. «تغییر موازنه قدرت» در قفقاز علیه روسیه پس از از یک و نیم قرن بازخوردهای عمیقی داشته است که تاکنون بر منافع اقتصادی این طرح سایه انداخته است.

بیشتر بخوانید

تظاهرات ۲ مرداد ۱۴۰۰ تبریز؛ شهروز برزگر با تودیع وثیقه آزاد شد

اؤیرنجى: شادی برزگر ، خواهر شهروز برزگر فعال ملی مدنی آزربایجانی ساکن تبریز در صحفه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *