خبر فوری
خانه / آذربایجان / کشاورزان اردبیلی در خطر ورشکستگی قرار دارند / هادی ستاری

کشاورزان اردبیلی در خطر ورشکستگی قرار دارند / هادی ستاری

کشاورزان اردبیلی در خطر ورشکستگی قرار دارند. در این رابطه با چندی از این کشاورزان گفتگویی داشته ام که شرح آن به صورت زیر است:

اکثرا این کشاورزان سیب زمینی کار هستند و همانطور که میدانیم در روزهای اخیر قیمت سیب زمینی کاهش چشم گیری داشته و به کیلویی ۱۵۰۰ تومان رسیده است در صورتی که سال قبل همین موقع قیمت هر کیلو سیب زمینی ۲ الی ۳ هزار تومان بود. علاوه بر آن افزایش سرسام‌آور قیمت سموم کشاورزی (به طوری که قیمت سمی که دو سال پیش ۳۰ هزار تومان بوده امروز به ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.) و افزایش قمیت کود دی آمنیوم (از ۲۰۰ هزار تومان به ۵۰۰ هزار تومان که آن هم به ندرت یافت می‌شود.) و افزایش قیمت ادوات کشاورزی (برای مثال دستگاه سرزن که قبلا ۹ میلیون تومان بود الان به ۴۵ میلیون تومان رسیده است.) فشار بر روی کشاورزان را به حداکثر رسانده است. کشاورزانی که مالک زمین هستند وضع نسبتا بهتری به کشاورزانی که زمین اجاره کرده‌اند دارند. کشاورزانی که زمین اجاره‌ای دارند می‌گویند قیمت سیب زمینی باید حداقل به ۲ هزار تومان برسد که کشاورزان اجاره‌ای بدون هیچ سودی تنها بتوانند اجاره زمین، هزینه کود و سموم و… را بپردازند.

آفت دیگر جان و مال کشاورزان دلالان می‌باشند. به علت خیلی محدود بودن کارخانجات در استان اردبیل یا دیگر استان های همجوار، کشاورزان اردبیلی مجبور به فروش محصولات خود به کارخانجات شهر های اراک و تهران هستند. کشاورز خود به تنهایی قادر نیست با کارخانجات مرکز کشور ارتباط برقرار کرده و به صورت مستقیم محصول خود را بفروشد. به همین علت دلالان این کار را انجام می دهند و نصف سود حاصل از فروش نصیب این دلالان می شود. کشاورزان می‌گویند که این دلالان به وسیله رانت می توانند قیمت سیب زمینی را بالا و پایین کنند و یا می‌دانند که سیب زمینی کی ارزان شده و یا گران می‌شود و بازار را به طور کامل در دست گرفته‌اند.

کشاورزان می‌گویند به علت شیوع ویروس کرونا صادرات سیب زمینی به کشور های دیگر از جمله عراق، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، پاکستان و… به شدت کاهش یافته است.

به گفته معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل، امسال در ۲۱ هزار و ۴۰۰ هکتار از اراضی این استان محصول سیب‌زمینی کشت شده و پیش‌بینی می‌شود که حدود ۸۵۰ هزار تن محصول سیب‌زمینی از مزارع استان استحصال شود. استان اردبیل با تولید حدود ۲۰ درصد سیب‌زمینی کشور، مهم‌ترین قطب تولید این محصول در ایران محسوب می‌شود.

با این حال تمام کارخانجات در مرکز کشور احداث شده و کشاورزان اردبیلی به معنای واقعی غارت و چپاول می‌شوند.

بیشتر بخوانید

اقرار وزارت کار رژیم ایران به بیکاری حداقل ۱.۵ میلیون نفر پس از بحران کرونا در جغرافیای ایران!

اؤیرنجى : چند مقام وزارت کار رژیم ایران از بیکاری دست کم یک میلیون و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *