پنج شنبه - ۱ آبان ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / آذربایجان / کشت تخمه آفتاب‌گردان خوی در آستانه نابودی/ سعید شاه‌وردی

کشت تخمه آفتاب‌گردان خوی در آستانه نابودی/ سعید شاه‌وردی

مشکلات کشاورزان آفتاب‌گردان شهرستان خوی هر ساله بیشتر می‌شود و کسی نیز پاسخگوی این کشاورزان نیست. با وجود افزایش همه‌روزه هزینه‌های تمام شده تولید، قیمت فروش تخمه آفتاب‌گردان در ۳ سال گذشته ثابت بوده و این کوچکتر شدن سفره کشاورزان را در پی دارد.

واردات بی‌رویه این محصول بزرگترین عامل کنترل قیمت تخمه‌ آفتاب‌گردان در سالهای گذشته بوده است. نیاز تقریبی به این محصول سالانه ۱۰۰ هزار تن می‌باشد که میزان ۵۰ هزار تن آن در استان آذربایجان غربی و تقریبا ۴۰ هزار تن در شهرستان خوی تولید می‌شود. در سال ۹۵ بیش از ۱۰۰ هزار تن واردات تخمه انجام شده و سال ۹۶ افزایش واردات به عدد ماهانه ۱۱ هزار تن رسید و طی این سال از ۱۸ کشور از جمله اتیوپی، سودان، چین، افغانستان، سوئیس، دانمارک، آمریکا و … تخمه آفتاب‌گردان وارد شده است. واردات بی‌رویه و بی‌حساب و کتاب که به دلیل کیفیت پایین و ارزش غذایی کم قیمت تمام شده پایینی نیز داشت و باعث شکستن قیمت تخمه و رکود شدید بازار شد تا جاییکه تعطیلی میدان خشکبار را نیز در پی داشت.

چندی پیش مجلس ایران طی مصوبه‌ای تعرفه واردات تخمه آجیلی را از ۵% به ۵۵% افزایش داد اما چندان کارساز نشد. زیرا با وجود افزایش تعرفه واردات تخمه آجیلی عده‌ای سودجو این محصول را به اسم دانه‌های روغنی با تعرفه پایین و البته با دلار مبادله‌ای که برای کالاهای ضروری همچون دارو اختصاص می‌یابد وارد نموده و به جای کارخانه‌های روغن‌کشی وارد بازار تخمه‌های آجیلی می‌کنند.

خبرگزاری میزان از جانب رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار در سال ۹۶ چنین می‌نویسد: «در حالیکه واردات محصولاتی چون بادام هندی که توان تولید داخل نیز وجود ندارد ممنوع است محصولاتی چون تخمه آفتاب‌گردان که تولید داخلی بالایی دارد به اسم دانه روغنی وارد شده و در آجیلی‌ها نیز به وفور دیده می‌شود».

بعد از چندین سال واردات بی‌رویه و رکود بازار، با افزایش نرخ دلار امیدهایی برای کاهش واردات و افزایش بهای تخمه تولید داخل ایجاد شده بود، اما تخمه‌های شمشیری و بادامی خوی در ۲ سال گذشته تغییرات چندانی نداشته و تنها تخمه‌های دور سفید (که به طور محدود در خوی کاشت می‌شود) و تخمه‌های خارجی وارداتی که همه‌ساله قیمتی به مراتب پایین‌تر از تخمه‌های سیاه خوی داشتند، امسال با افزایش قیمت جدی مواجه شده و با قیمتی بالاتر از تخمه‌های شمشیری و بادامی خوی به فروش می‌رسند و این یعنی جذابیت بازار برای واردات محصولات بی‌کیفیت در حال افزایش است. از طرف دیگر با وجود اینکه قیمت محصول نسبت به سال گذشته تفاوت آنچنانی ندارد بهای سموم علف‌کش طی سال جاری روند صعودی داشته و برای مثال علف‌کش پاراکوات پس از ۱ ماه کمیابی ۳ برابر افزایش یافت. کود فسفر در سال جاری نایاب شد و کود اوره با وجود ثبات قیمت در تعاونی، در بازار آزاد از کیسه‌ای ۸۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان افزایش یافت. افزایش قیمت ماشین‌آلات کشاورزی و قطعات یدکی نیز هزینه‌های مربوط به آنها از شخم‌زنی، سمپاشی، حمل‌ و نقل و … را نیز چندین برابر افزایش داده لذا با این تفاسیر باید منتظر ورشکستگی و عدم کشت این محصول توسط کشاورزان شهرستان باشیم.

بیشتر بخوانید

ناسیونالیسم ایرانی و مناقشه قره‌باغ / میلاد بالسینی

مواضعی که در رابطه با آزادسازی قره‌باغ اشغالی عموما در بین سه ملت آذربایجانی، ایرانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *