پنج شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / کشف تششعات رادیو اکتیو برای رژیم ایران دردسر ساز شد

کشف تششعات رادیو اکتیو برای رژیم ایران دردسر ساز شد

اؤیرنجى : دانشمندان در آزمایشگاه زایبرسدورف واقع در اتریش در نمونه های ارسال شده توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران تششعات رادیواکتیو یافته اند که درحال بررسی دقیقتر می‌باشد.

به گزازش اؤیرنجى ؛ دانشمندان در آزمایشگاه زایبرسدورف واقع در اتریش در نمونه های ارسال شده توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از ایران تششعات رادیواکتیو یافته اند که درحال بررسی دقیقتر می‌باشد.

همچنین روز جمعه پیش ۱۱ آبان ۹۷ مقامات فرودگاهی در مسکو از کشف و ضبط محموله مواد رادیو اکتیو موجود در بار یک مسافر ایرانی خبر دادند که قصد سفر به تهران را داشت.

این مواد رادیو اکتیو در دانشگاهها، موسسات پژوهشی و مراکز بزرگ پزشکی روسیه تولید می شود.

به گزارش آسوشیتد پرس پلیس گمرک فرودگاه بین‌المللی شِرِمتیِوو، یکی از دو فرودگاه بزرگ مسکو، در جریان بازرسی محتویات بار یک مسافر ایرانی، ۱۸ شی فلزی یافتند که به طور جداگانه در جعبه‌های فولادی جای‌گرفته بودند.

سخنگوی پلیس گمرک مسکو در گفت‌و‌گو با این خبرگزاری بدون اعلام زمان دقیق کشف این محموله، گفته است که این مواد «چندی پیش» ضبط شده‌اند.

به گفته مقامات گمرک روسیه، این فلزها، نوعی ایزوتوپ رادیو‌اکتیو به نام سدیم-۲۲ هستند و تحقیقات اولیه نشان از آن دارد که میزان تشعشعات رادیو اکتیو آن‌ها، ۲۰ درصد بیش از حد معمول است.

سخنگوی پلیس گمرک در این خصوص، تنها به آسوشیتد پرس گفته است که صاحب ایرانی این محموله به ایران سفر کرده و بازداشت نشده است.

درهمین زمینه، یک مقام مسئول در سفارت جمهوری اسلامی در مسکو بازداشت یک شهروند ایرانی با محموله مواد رادیو اکتیو را تکذیب کرد.

سرگئی نوویکوف، سخنگوی روس‌اتم در گفت‌و‌گو با آسوشیتد پرس، با تأکید بر این که روسیه هیچ‌گاه سدیم-۲۲ به ایران نفروخته است.

وی گفت که «احتمال بسیار کمی وجود دارد» که این مواد رادیو اکتیو متعلق به آژانس انرژی اتمی روسیه باشند.

بیشتر بخوانید

از سیاست های پاکسازی دینی و قومیتی در چین تا سیاست حذف زبان مادری در ایران

  چند روزی است که خبری تمام کنش‌گران در حوزه فرهنگ و هویت اقوام را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *