خانه / آذربایجان / کلانتری: اگر دریاچه اورمیه از بین برود، تبریز باید تخلیه شود

کلانتری: اگر دریاچه اورمیه از بین برود، تبریز باید تخلیه شود

اؤیرنجی: رئیس سابق سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران هشدار داد که اگر دریاچه اورمیه واقعا از بین برود، شهر تبریز باید تخلیه شود که حداقل ۱۰۰۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

عیسی کلانتری، وزیر پیشین کشاورزی و رئیس سابق سازمان حفاظت محیط‌زیست ایران اظهار داشت: اگر دریاچه اورمیه واقعا کامل خشک شود و از بین برود، شهر تبریز باید تخلیه شود. درصورتی‌که این تخلیه امکان‌پذیر باشد، حداقل ۱۰۰۰ میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

براساس گزارش امروز دوشنبه ۱۵ آگوست سایت «انصاف‌نیوز»، وی در میزگردی که توسط این رسانه برگزار شد، همچنین گفت: اگر دریاچه اورمیه احیا نشود، هیچ حکومتی نمی‌تواند در ایران دوام بیاورد. شما نمی‌توانید برابر سیل مهاجرت میلیون‌ها نفر مقاومت کنید.

او در ادامه تاکید کرد: حکومت جمهوری اسلامی ایران همانطور که از روی نادانی دریاچه را خشک کرده، مجبور و موظف است تحت هر شرایطی و با هر هزینه‌ای آن را احیا کند و گرنه امنیت زیستی چندین میلیون نفر ساکنان اطراف دریاچه اورمیه از بین می‌رود.

مدیر اجرایی سابق ستاد احیای دریاچه اورمیه افزود: سال ۱۳۷۶ که در وزارت کشاورزی مشغول به کار بودم، مرحوم مهندس جواهری، مشاور آب این وزارتخانه گفت که «من به شما هشدار می‌دهم دریاچه اورمیه‌تان با حساب و کتابی که من کردم تا سال ۱۳۹۵ خشک می‌شود.»

وی ادامه داد: با مستندات ایشان ظاهرا موضوع درست بود. در جلسه‌ای با ایشان و دکتر بای‌بردی (کارشناس آب و خاک) به این نتیجه رسیدیم که با توجه به ورودی و تبخیر آب و سدهای ساخته‌شده (و در دست ساخت) این هشدار کاملا درست است و با این روند تا سال ۹۵ دریاچه قطعا خشک می‌شود.

گفتنی است عیسی کلانتری شش سال پیش نیز با بیان اینکه «تنها دو کشور (ایران و مصر) در جهان وجود دارد که با بهره‌برداری بی‌رویه از منابع آب‌های سطحی در معرض بحران جدی قرار گرفته‌اند»، هشدار داد: اگر فکری برای بحران آب نکنیم ۲۵ سال دیگر، باید ۵۰ میلیون ایرانی از این کشور مهاجرت کنند و مهاجرت تبعات وحشتناکی دارد تا جایی که شاید چیزی به نام ایران دیگر وجود نداشته باشد.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *