چهارشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
خانه / آذربایجان / کمپین سازمان حقوق بشری “UNITED FOR IRAN” ؛ عباس لسانی را آزاد کنید.

کمپین سازمان حقوق بشری “UNITED FOR IRAN” ؛ عباس لسانی را آزاد کنید.

اؤیرنجى : سازمان غیرانتفاعی حقوق بشری “UNITED FOR IRAN” از شامگاه روز ۱۶ تیر ۱۳۹۹ با انتشار فیلمی به سه زبان ترکی آذربایجانی، فارسی و انگلیسی کمپینی با شعار “عباس لسانی را آزاد کنید” را شروع کرده است که در آن علاوه بر جمع‌آوری امضا برای آزادی این فعال سرشناس آزربایجان جنوبی، شخصیت‌های شناخته شده حقوق بشری و فعال ائتنیک‌های مختلف خواستار آزادی آقای لسانی شده‌اند که این ویدیوها به مرور و طی روزهای آتی منتشر خواهد شد.

در قسمتی از معرفی کمپین آمده است: “…فعالان اتنیکی و فعالان جامعه مدنی ترک، خواستار رفع نابرابری‌های اقتصادی، فرهنگی و سیاسی و همچنین به رسمیت شناختن حق زبان مادری هستند. آقای عباس لسانی سال‌ها پیشگام مبارزه برای احقاق حقوق این جامعه بوده است و اکنون به خاطر پیگیری مسالمت‌آمیز این خواسته‌ها مجازات می‌شود.”

دست اندرکاران این کمپین از عموم اشخاصی که دغدغه حقوق بشری دارند خواسته‌اند با مشارکت و امضای این پتیشن صدای عباس لسانی و دیگر زندانیان سیاسی باشند.

متن نامه به شرح زیر می باشد:

امضا کنندگان این نامه، خواستار آزادی فوری آقای عباس لسانی و همه فعالین سیاسی و مدنی‌ای هستند که برای احقاق حقوق اتنیکی در ایران فعالیت می‌کنند. تعداد زیادی از این فعالین به دلیل پیگیری مسالمت‌آمیز خواسته‌هایشان دستگیر شده و در مواردی با احکام سنگین زندان و تبعید مواجه شده‌اند. عباس لسانی که از شناخته‌شده‌ترین فعالین مدنی ایران محسوب می‌شود، اکنون بیش از یک سال است که در زندان اردبیل محبوس است. او که برای استفاده از حقوق بنیادین خود تاکنون بارها دستگیر و زندانی شده، در دی‌ماه سال ۱۳۹۷، بار دیگر دستگیر و به دلیل پافشاری بر حقوق خود که میثاق‌های بین المللی و قوانین داخلی ایران نیز آن‌ها را تصریح کرده‌اند، به ۱۵ سال زندان و دو سال تبعید به یزد محکوم شد. بر پایه قوانین کیفری حکومت ایران، آقای لسانی باید ۱۰ سال حبس و دو سال تبعید از این حکم را تحمل کند.رفع تبعیض و نابرابری ساختاری اقتصادی، فرهنگی و سیاسی، و همچنین به رسمیت شناختن حقوق مربوط به زبان مادری از مهم‌ترین خواسته‌های فعالین مدنی ترک در آذربایجان ایران است. آقای لسانی نیز سال‌ها است که همین خواسته‌ها را پیگیری می‌کند. برای نمونه، آقای لسانی در جریان دادگاه‌های متعدد اعلام کرده است که تنها به زبان ترکی از خود دفاع می‌کند. این حق قانونی شهروندان است که در محاکم قضایی به زبانی سخن بگویند که بیش از همه بر آن تسلط دارند.

امضاکنندگان این بیانیه از دستگاه قضایی حکومت ایران می‌خواهند که بلافاصله عباس لسانی و دیگر فعالینی را که برای احقاق حقوق اتنیکی دستگیر شده‌اند، فوری و بدون قید و شرط آزاد کند. همچنین از دستگاه اجرایی حکومت ایران می‌خواهند که رویکرد خود را نسبت به حقوق فرهنگی و زبانی اتنیک‌های ساکن ایران تغییر داده و با احترام به این حقوق و اجرای تعهدات قانونی، به تبعیض پایان دهد.

لینک امضا

https://www.change.org/p/judicial-authorities-for-the-islamic-republic-of-iran-release-abbas-lesani-all-political-civil-activists-working-for-ethnic-rights-in-iran-71b43095-774a-4c47-85b0-2947614fd46d?utm_source=share_petition&utm_medium=custom_url&recruited_by_id=d8cb8740-8108-11ea-b83f-cf5160971a21

بیشتر بخوانید

بهمن خالقی ؛ برگزاری مراسم تشییع جنازه فعال ملی آزربایجانی در محاصره نیروهای امنیتی 

اؤیرنجى: مراسم تشییع جنازه فعال ملی شناخته شده حرکت ملی آزربایجان بهمن خالقی دیروز دوشنبه ۲۰ …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *