خانه / مقاله / کیتاب تانیتیمی ؛ خرمگس

کیتاب تانیتیمی ؛ خرمگس

نویسنده: اتل لیلیان وینیچ

اتل لیلیان وینیچ نویسنده و موسیقی‌دان ایرلندی بود.
زاد روز: ۱۱ مه ۱۸۶۴
وفات: ۲۷ ژوئیه ۱۹۶۰

خرمگس کسی است که نظریات و باورهای عموم جامعه و همچنین نحوه اداره امور را به چالش می‌کشد. اولین بار،افلاطون بود که سقراط را به خرمگسی تشبیه کرد که اسبِ بی‌حسِ سیاست آتن را آزار می‌داد و سعی در بیداری آن داشت.
در این رمان ,اتل لیلیان وینیچ توجه بسیار بسیار ویژه‌ای به کاراکتر اصلی دارد و آرتور را خرمگسی می‌داند که تلنگری برای همگان است. این رمان،یک کتاب سیاسی، عاشقانه و ضدمذهبی است که بین عموم مردم جهان، جنبۀ سیاسی آن بیشتر مورد توجه است و به قول مترجم:
«مردم علاقه‌مند به کتاب،آنرا میخواندند و باز میخواندند، و شب‌ها با مشت‌های گره کرده بر سر آن می‌گریستند و صبح‌ها با دیدگان خونبار، قلب‌های مشتعل و آماده استقبال از مرگ، به خاطر آزادی ملت خود روز را از سر می‌گرفتند.»
در سیاست امروز، خرمگس کسی است که بطور مداوم مردم را علیه قدرت،شرایط امور و افکار مرسوم بشوراند.
این کلمه ممکن است به گونه‌ای تحقیرآمیز بیان شود اما در همان حال به عنوان عملی شرافتمندانه و وظیفه‌ای اجتماعی نیز شمرده می‌شود.
به تعبیر جان دیویی: خرمگس تفکر است و اندیشه ما را میگزد.
«خرمگس اجتماعی»به شخصی گفته میشود که نظریاتِ غالبِ جامعه و شرایطِ امور را به چالش بکشد، پرسشهای نو بکند و برانگیزاننده و آزاردهنده باشد. واژهٔ خرمگس را افلاطون در اثری با نام “آپولوژی” بکار برد. او در آپولوژی، سقراط را به خرمگسی تشبیه کرده است که اسبِ کرخت سیاستِ آتن را آزار می‌دهد.
سقراط هنگامیکه به اتهام فاسد کردن جوانان به محاکمه کشیده می‌شود،در دفاع از خویش در دادگاه خطاب به مردم آتن می‌گوید:شما مردم این شهر،مانند اسب تنبلی هستید که احتیاج دارید برای اینکه راه بیفتید، خرمگسی گاهی به شما نیش بزند و من همچون آن خرمگس بوده ام…››

 

بیشتر بخوانید

آشنایی با مفاهیم علم سیاست ؛ ‌‌پوپولیسم (عوام‌گرایی) چیست؟

پوپولیسم نوعی فلسفه سیاسی است که خیلی از مکاتب سیاسی، از راست تا چپ تعریفی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *