چهارشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / مقاله / کیتاب تانیتیمی ؛ مفهوم‌ها وابزارهای تفکر نقادانه_ ریچارد پُل،لیندا اِلر / میلاد عبدالهی

کیتاب تانیتیمی ؛ مفهوم‌ها وابزارهای تفکر نقادانه_ ریچارد پُل،لیندا اِلر / میلاد عبدالهی

 

کتاب مفهوم‌ها و ابزارهای تفکر نقادانه اولین عنوان از کتاب‌های «مجموعۀ راهنمای اندیشه‌ورزان» می‌باشد که با ترجمه و بازنویسی مهدی خسروانی توسط نشر نو منتشر شده است. همان‌طور که از نام کتاب برمی‌آید در این اثر تفکر نقادانه(که نویسنده ترجیح می‌دهد از واژه سنجشگرانه استفاده کند) به مخاطب معرفی شده و تفاوت این نوع تفکر با اندیشه انتقادی یا همان مکتب انتقادی فرانکفورت تبیین می‌شود، سپس اهمیت این نوع تفکر و بایسته ها و ابزارهای آن بیان می‌شود.

معمولا کتب مورد مطالعه ما، اندیشه هایی به ما آموخته، یا دانسته ها و اندیشه های مارا فزونی می‌بخشند اما کتاب فوق بیش از آن‌که به اندیشه ها بپردازد به «اندیشیدن» و پروراندن توانایی ما در تفکر می‌پردازد به عبارتی هدف این کتاب افزایش‌ توان ما در «اندیشیدن، استدلال کردن و نقد کردن» است.

عموم افراد می‌توانند مخاطب این کتاب واقع شده و از مهارت های آن برای تعالی فکر خویش استفاده نمایند و به طور خاص برای دانشجویان و محققان در راستای فعالیت‌ های علمی همچون تحقیق، مقاله نویسی، آشنایی با اندیشه ها و… سودمند واقع شود تا سره را از ناسره! تشخیص دهند، بخصوص که فرهنگ تعلیم و تربیتی ما و ایضاً نظام آموزشی مدارس و دانشگاه ها نه یک تفکر پرسشگرانه و انتقادی بلکه یک تفکر اطاعتی را بیشتر ترویج می‌دهد.

 

بیشتر بخوانید

‍ بیزی یاشادان نه دیر / سیامک میرزایی

  ماکس وئبئر “ائدیمی”، ذهنی بیر آنلامدان اولوشدوغونو بیلدیریر و “ائدیم” لری اوچ بؤلومه آییریر: …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *