پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / مقاله / کیتاب تانیتیمی ؛ کتاب جامعه‌شناسی خودمانی(چرا درمانده ایم؟) / میلاد عبدالهی

کیتاب تانیتیمی ؛ کتاب جامعه‌شناسی خودمانی(چرا درمانده ایم؟) / میلاد عبدالهی

کتاب جامعه‌شناسی خودمانی نوشته حسن نراقی با دید واقع بینانه به مشکلات جامعه نگریسته و با گفتاری ساده به شرح آن پرداخته ، این کتاب به نوعی مسائلی را که مستقیم یا غیر مستقیم ، موجبات عقب‌ماندگی و عدم ترقی جامعه ایرانی شده است بیان می‌دارد با این تفاوت مهم که این کتاب صرفا به شرح عللی نپرداخته که همواره دستاویز عام و خاص بوده و هرجا سخن از عوامل عقب ماندگی شده اکثرا به این علل پناه برده و از خود فرد و جامعه اعلام برائت نموده اند بلکه فراتر نگریسته و از مطالبی دیگر سخن میگوید!

البته نویسنده در کتاب ، منکر تاثیر قطعی عواملی همچون حوادث تاریخی ، شرایط جغرافیایی ، استعمار ، استبداد ، حمله‌ی اعراب و… نشده است بلکه در کنار این علل به آسیب شناسی اجتماعی میپردازد و عوامل اجتماعی و فردی را شرح می‌دهد، و در اثبات گفته‌های خود مثال هایی همراه با آمار و اطلاعات رسمی مربوط به آن می‌آورد .

قسمتی از کتاب : ” کمتر هموطنی را ملاحظه میکنید که هنگامی که در مقابل سؤالی قرار بگیرد و پاسخ آن را نمی‌داند از کلمه «نمی‌دانم» استفاده کند. از استثنا که بگذریم این روش تقریبا مقبول و جاافتاده است … برخلاف آنچه شعار میدهیم ”پرسیدن عار نیست ندانستن عار است“ باطناً بیشتر علاقه داریم از ما بپرسند ‍و ما هم «حتما جواب بدهیم» حتی اگر جواب را حاظر نداشته باشیم … معمولاً به مشاور اعتقادی نداریم …همه چیز را خودمان می‌دانیم ولی حاصل تمامی این دانستن ها همین وضع است که میبینیم.(صفحات۱۳۸,۱۳۷)

 

 

بیشتر بخوانید

آزربایجانلی یازار “عباس پناهی ماکویی‌” نین یاشاییشی و یارادیجیلیغی

یاشاییشی  عباس حاجی علی اکبراوغلو پناهی ماکویی(ماکولو) ۱۹۰۰-جو ایلده ماکو شهرینده ضیالی عاییله‌سینده دوغولموشدور. ایلک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *