سه شنبه - ۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / اخبار / کیومرث اسلامی؛ فعال ملی آزربایجانی ساکن موغان به یکسال حبس تعزیری محکوم گردید! + تصویر حکم

کیومرث اسلامی؛ فعال ملی آزربایجانی ساکن موغان به یکسال حبس تعزیری محکوم گردید! + تصویر حکم

اؤیرنجى : “کیومرث اسلامی” فعال ملی آزربایجانی ساکن موغان که در تیرماه سال ۱۳۹۷ به ظن شرکت در قورولتای قلعه بابک بازداشت شده بود با رای شعبه ۱۰۲ بیدادگاه کیفری شوونیسم فارس در شهرستان موغان (پارس آباد) به یکسال حبس تعزیری محکوم گردید.

به گزارش اؤیرنجى ؛ براساس دادنامه ای که از طریق سامانه قوه قضائیه به آقای کیومرث اسلامی ،فعال ملی آزربایجانی ارسال شده ،حکم یکسال حبس تعزیری به این محقق جوان آزربایجانی ابلاغ گردیده است.

در متن دادنامه دلایل محکومیت آقای اسلامی که با توسل به ماده ۵۰۴ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۷۵ صورت گرفته اینگونه ذکر شده است:” متهم از فعالان قوم گرای تجزیه طلب و پانتورکیسم شهرستان پارس آباد در راستای فعالیت تجزیه طلبی اقدام به تهیه گزارش و ترجمه کتابهای فارسی به زبان تورکی و با تحریف آن در فضای مجازی و بارگذاری و به شبکه های خارجی وابسته به اپوزیسیون ارسال می نماید و لیدر و از شاخه های اصلی جریان پانتورکیستی در شهرستان پارس آباد می باشد”.
از دیگر دلایل محکومیت قید شده در دادنامه؛ استفاده از اصطلاح “آزربایجان جنوبی” در نوشته‌های وی می باشد.

کیومرث اسلامی۱۳ تیر ماه امسال و درآستانه گردهمایی قلعه بابک در منزل شخصی خود در پارس‌آبادِ موغان دستگیر و پس از تحمل ۳۷ روز بازداشت و شکنجه در ۱٨ مرداد ۹۷ به قید وثیقه از زندان مرکزی این شهر آزاد شد.

وی در مدت بازداشت به دلیل اعتراض به بلاتکلیفی در زندان، ۹ روز را در اعتصاب غذا بسر بُرد.

کیومرث اسلامی محقق حوزه تاریخ و فرهنگ آذربایجان بوده که به جهت نشر مطالبش در کنار فعالیت‌های مدنی چندین بار دستگیر شده است.

لازم به ذکر است قبل از صدور حکم “حضرتی” رئیس اداره اطلاعات پارس‌آباد طی تماس با آقای اسلامی از ایشان خواسته‌ بود که با مراجعه به ستاد خبری این شهر و دادن تعهد مبنی بر توقف فعالیت‌های خویش و قطع ارتباط با عباس لسانی فعال سرشناس تورک، پرونده‌اش مختومه اعلام گردیده شود.

 

بیشتر بخوانید

جغرافیای زبانی تورکان یکی از بی‌نظیرترین و پهناورترین ها در جهان

تورکان از دیرباز تا کنون دارای تمدنی عظیم بوده‌اند به طوری که امروره پس از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *