دوشنبه - ۳۱ خرداد ۱۴۰۰
خبر فوری
خانه / آذربایجان / گرامیداشت یاد و خاطره محبوسان ملی آزربایجانی حین کمک های خیریه + ویدئو

گرامیداشت یاد و خاطره محبوسان ملی آزربایجانی حین کمک های خیریه + ویدئو

اؤیرنجى: فعالین ملی مدنی آزربایجانی ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ با تهیه بسته های گوشت و کتابهای تورکی آزربایجانی اقدام به توزیع این کمکهای مردمی به نیازمندان حاشیه شهر تبریز نمودند.

مجریان این اقدام انساندوستانه همزمان با توزیع کمکهای معیشتی و با پخش کتاب طی اقدامی نمادین به مقابله با فقر فرهنگی پرداخته اند.

فعالین مدنی تبریز و دیگر شهرهای آزربایجان به بهانه های مختلف با توزیع کتابهای تورکی و اطلاع رسانی در صفحات مجازی لزوم تدریس به زبان‌مادری را یادآور شده، خواستار اجرای اصول و مواد کنوانسیون ها و میثاق نامه های بین المللی حقوق زبانی توسط دولت ایران می گردند.

افت تحصیلی، عدم اعتماد به نفس، شانس کمتر در پیدا کردن موقعیتهای شغلی مناسب از جمله آسیب های فردی عدم تحصیل به زبان مادی میباشد علاوه بر این نابودی زبان و به تبع آن فرهنگ و هویت جمعی که محصول تجربه زندگی هزاران ساله نسلهای متمادی و عالی ترین میراث معنوی یک جامعه میباشد از جمله آثار مخرب عدم تحصیل به زبان مادری و ممنوع کردن یک زبان از حضور در عرصه های مختلف میباشد.

در ایران شهروندان تورک از بسیاری از حقوق اولیه خود مانند «حق آموزش به زبان مادری»، «حق داشتن تلویزیون سراسری به زبان تورکی»، «حق داشتن روزنامه تورکی سراسری» محروم اند.

بیشتر بخوانید

دیلی میل: ناوگان نفت‌کش‌های ایران با قاچاق نفت به چین پشتوانه برنامه مخفی هسته‌ای ایران است

اؤیرنجى : روزنامه «دیلی‌میل»، در گزارشی، ۱۲۳ تانکر ایرانی که نفت را در بازار سیاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *