خانه / اخبار / گرانی و کاهش قدرت خرید ؛ کودکان بسیاری را از تحصیل باز می دارد!

گرانی و کاهش قدرت خرید ؛ کودکان بسیاری را از تحصیل باز می دارد!

اؤیرنجی : گزارش مرکز آمار ایران در سال‌های گذشته نشان می‌دهد که خانوارها برای جبران کسری بودجه، سهم هزینه آموزش را کاهش داده‌اند. سهم آموزش در سبد هزینه خانوارها برای سال ۱۳۹۵ کمتر از ۲ درصد بوده است.میانگین قیمت لوازم تحریر در ایران حدود ۶۰ درصد افزایش یافته است. این افزایش قیمت همزمان است با کاهش قدرت خرید خانوارها. بر اساس گزارش منابع خبری، قدرت خرید خانوارها از آغاز سالجاری حدود ۸۰ درصد کاهش یافته است.

به گزارش اؤیرنجى ؛ امسال با سقوط ریال و افزایش قیمت کالاها خانواده‌ها فشار مالی شدیدتری را در آستانه سال تحصیلی تحمل می‌کنند. برپایه گزارش کمیته مزد شورای عالی کار مرداد امسال خانوارهای کارگری ۷۰ درصد درآمد خود را باید فقط برای مواد غذایی هزینه کنند.در چنین شرایطی مدارس دولتی نیز تحت عنوان «کمک‌های داوطلبانه» خانواده دانش‌آموزان را به پرداخت هزینه مجبور می‌کنند. منابع خبری مبلغ درخواستی مدارس دولتی از دانش‌آموزان برای ثبت‌نام را ۲۵۰ هزار تا ۸۰۰ هزار تومان گزارش می‌کنند.

علاوه بر این مبلغ که وزیر آموزش و پرورش آن را «ضروری» دانسته، خانواده‌ها در آغاز سال تحصیلی باید مبالعی نیز برای خرید لباس و لوازم ‌التحریر هزینه کنند.

در حالیکه رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم نوشت‌افزار افزایش قیمت لوازم التحریر را در مقایسه با سال گذشته ۶۰ درصد اعلام کرده، یک شهروند در زنجان به روزنامه همشهری گفته است: قیمت‌ها سه برابر شده است. یک شهروند در همدان نیز گفته که قیمت نوشت افزار به نسبت سال گذشته ۲۰۰ درصد افزایش یافته است.

فریدون رستمخانی رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت‌افزار در زنجان هم تائید کرده که «قیمت لوازم‌التحریر تا ۲۰۰ درصد افزایش یافته است».

عباس ستاره‌ای رئیس اتحادیه فروشندگان نوشت افزار در همدان هم گرانی ۲۰۰ درصدی لوازم التحریر در مقایسه با سال گذشته را تائید کرده و از مسئولان دولتی خواسته که با تخصیص یارانه «به تولید کنندگان کمک کند که لوازم التحریر ارزان به دست اقشار ضعیف برساند.

بر اساس گزارش های میدانی تهیه شده از شهروندان آزربایجان جنوبی ، قیمت نوشت افزار دراکثر شهرهای آزربایجان جنوبی افزایش دو تا سه برابری داشته است.

افزایش هزینه تحصیل موجب بروز نگرانی در باره افزایش آمار کودکان بازمانده از تحصیل شده است.

براساس اعلام وزارت آموزش و پرورش ۱۴۲ هزار کودک بازمانده از تحصیل در مقطع ابتدایی شناسایی شده‌اند و این وزارتخانه تعداد کودکان بازمانده در تمامی مقاطع را ۱۷۵ هزار تن گزارش کرده است.

فعالان حقوق کودک  شمار کودکان بازمانده از تحصیل را بیشتر از آمار اعلام شده توسط دولت می‌دانند و معتقدند: افزایش هزینه و اجبار خانواده‌ها برای کمک به مدرسه، تعداد کودکان بازمانده از تحصیل را افزایش خواهد داد.

مدارس دولتی برای ثبت‌نام کودکان کار شهریه ۷۰۰ هزار تومانی طلب می‌کنند که این در توان خانواده این کودکان نیست.

فعالان کارگری نیز شرایط خانوارهای کارگری را «نامساعد» دانسته و می‌گویند:«با توجه به تاخیر در پرداخت دستمزدها و اخراج کارگران، کودکان این خانواده‌ها برای ادامه تحصیل با مشکل روبرو هستند.»

بیشتر بخوانید

 آمریکا یک پهپاد متعلق به رژیم ایران را در خلیج عربی سرنگون کرد 

اؤیرنجى : دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز پنج‌شنبه اعلام کرد که یک پهپاد متعلق …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *