یکشنبه - ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / اخبار / گروه ویژه اقدام مالی مبارزه با پولشویی(FATF)؛ وضع تحریم های شدیدتر علیع رژیم ایران

گروه ویژه اقدام مالی مبارزه با پولشویی(FATF)؛ وضع تحریم های شدیدتر علیع رژیم ایران

اؤیرنجى :FATF، گروه ویژه اقدام مالی مبارزه با پولشویی، کنترل شدیدتری در رابطه با عملیات مالی با رژیم ایران وضع نمود.

به گزارش اؤیرنجى  به نقل از «وال استریت ژورنال»، گروه ویژه اقدام مالی مبارزه با پولشویی، کنترل شدیدتری در رابطه با عملیات مالی با ایران را وضع کرد و از تمام کشورها خواست دست به «اقدامات موثر» علیه رژیم ایران بزنند.

رژیم ایران در کنار کره شمالی در «لیست سیاه» کشورهایی قرار دارند که تحت نظارت حداکثری  قرار می گیرند. بدین ترتیب بر طبق تصمیم گروه ویژه اقدام مالی  عملیات مالی با رژیم ایران تحت کنترل شدیدتری انجام خواهد شد که تعامل با این کشور برای همتایان خارجی را دشوارتر می سازد.

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) جمعه گذشته رژم ایران را به فهرست کشورهای با ریسک بالا یا به‌اصطلاح «لیست سیاه» خود بازگرداند. این سازمان میان‌دولتی به همه کشورها توصیه کرد که تدابیر احتیاطی و تقابلی لازم در برابر این رژیم را اتخاذ کرده و در نقل و انتقال‌های مالی خود با این کشور به طور مستقل اقدام کنند.

این اقدام پس از آن صورت گرفت که مجمع تشخیص مصلحت نظام از تصویب دو لایحه باقی‌مانده از لوایح مرتبط با «اف‌ای‌تی‌اف»، یعنی پیوستن ناجمهوری اسلامی به کنوانسیون‌های مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT)، سر باز زد.

گروه ویژه اقدام مالی در حالی پس از گذشت بیش از سه سال تعلیق، تصمیم به بازگرداندن مجدد رژیم ایران به لیست سیاه خود گرفته که ریاست دوره‌ای آن را در حال حاضر چین برعهده دارد. کشوری که ناجمهوری اسلامی از آن به عنوان «دوست» یاد می‌کند. در عین حال تصمیماتی از این دست در این سازمان میان‌دولتی نه از طریق رأی‌گیری، بلکه با اجماع گرفته می‌شوند.

بسیاری از تحلیلگران مسایل بین‌الملل و کارشناسان اقتصادی از تأثیرات منفی بازگشت رژیم ایران به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف بر اقتصاد این کشور را قطعی ارزیابی می‌کنند. در شرایط فعلی هزینه‌های تعاملات مالی رژیم ایران با دنیا نسبت به قبل از ورود به لیست سیاه افزایش پیدا می‌کند و کشورها باید اقدامات تقابلی علیه این رژیم به کار بگیرند.

از چهار لایحه مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی، دو لایحه در ایران تصویب شده‌اند و دو لایحه دیگر یعنی پیوستن ناجمهوری اسلامی به کنوانسیون‌های مبارزه با جرایم سازمان یافته فراملی (پالرمو) و مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT) از یک سال پیش در مجمع تشخیص مصلحت نظام بلاتکلیف ماند و بر سر آن رأی‌گیری نشد.

این دو لایحه مرتبط با کنوانسیون‌های تصویب‌شده سازمان ملل هستند. هدف اصلی کنوانسیون پالرمو مبارزه با قاچاق انسان و اسلحه و تولید غیرقانونی سلاح و مهمات است و کنوانسیون سی‌اف‌تی نیز امضاکنندگان این پیمان‌نامه را به نظارت بر مبادلات مالی و بانکی برای جلوگیری از تأمین مالی سازمان‌های تروریستی موظف می‌کند.

تنها راه خروج رژیم ایران از لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف که منجر به تسهیل مبادلات بانکی این کشور خواهد شد، تصویب دو لایحه پالرمو و سی‌اف‌تی در مجمع تشخیص مصلحت نظام است. گروه ویژه اقدام مالی هر چهار ماه یک بار در مقر خود در پاریس تشکیل جلسه می‌دهد. چنانچه این لوایح در این مدت به تصویب برسند، رژیم ایران می‌تواند از لیست سیاه مزبور خارج شده و اقدامات تقابلی اعضای اف‌ای‌تی‌اف علیه این رژیم به حال تعلیق در آید.

بیشتر بخوانید

امتناع از پذیرش و بستری بیماران کرونایی در بیمارستان و مراکز درمانی موغان (پارس آباد)

اؤیرنجى : خبرهای رسیده از شهروندان آزربایجانی ساکن شهرستان موغان (پارس آباد) از امتناع و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *