خبر فوری
خانه / آذربایجان / گزارشی از آمار و وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات ارسال تسلیحات نظامی از جانب رژیم ایران به ارمنستان اشغالگر

گزارشی از آمار و وضعیت بازداشت شدگان اعتراضات ارسال تسلیحات نظامی از جانب رژیم ایران به ارمنستان اشغالگر

اؤیرنجى : بر اساس گزارشات رسیده در اعتراضات روز یکشنبه ۲۷ مهر شهرهای مختلف آزربایجان جنوبی به ادامه فعالیت گمرک نوردوز و ارسال سلاح به از جانب رژیم ایران به ارمنستان اشغالگر ، شمار زیادی از معترضین با ضرب و شتم شدید بازداشت شدند.

به گزارش اؤیرنجى؛ روز شنبه ۲۶ مهر ماه نیروهای امنیتی-اطلاعاتی رژیم ایران در تبریز، فعالین مدنی رسول رضوی، اکبر مهاجری، حسین محمدیان و حسین امیر هجری را بازداشت و به مکان‌های نامعلومی منتقل کرده‌اند.

همچنین روز یکشنبه ۲۷ مهرماه در جریان راه پیمایی اعتراضی در تبریز به منظور بسته شدن گمرک نوردوز که از این پایانه مرزی انتقال تسلیحات به ارمنستان صورت می گیرد، ۱۰ تن از فعالین مدنی زن آزربایجانی در حالی که توسط مامورین امنیتی حکومت ایران جلوی چشم کودکانشان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، همراه با کودکان بازداشت و به مکانهای نامعلومی منتقل شده اند.

تا کنون هویت یکی از این زنان فعال آزربایجانی مشخص شده است. بر این اساس سارا طوری به همراه ۹ تن دیگر از فعالین مدنی زن که موفق به احراز هویت آنها نشده‌ایم، با ضرب و شتم بازداشت شده اند. تا کنون از وضعیت سلامتی، بازداشت و اتهامات مطروحه بر علیه این فعالین اطلاعی در دست نیست.

در تبریز همچنین، ابراهیم فرج زاده، عیسی یگانه، علی حاج محمدی، ناصر احمدی، محرم کریمی، رضا زارعی و سیامک کوشی در همان روز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکانهای نامعلومی منتقل شده‌اند.

  ابراهیم فرج زاده
سیامک کوشی

عفت نیکبخت، دیگر فعال مدنی ساکن تهران ظهر روز یکشنبه ۲۷ مهرماه سال ۹۹ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

عفت نیک‌بخت

روز یکشنبه، ابراهیم گنجی، مدیر مسئول نشریه دانشجویی یاغیش دانشگاه گیلان در رشت، آیدین ذاکری در خیاو (مشگین شهر) و رضا سیدنوری در پارس آباد مغان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

آیدین ذاکر و رضا سید نوری

محبوب محمدی اهل خدآفرین نیز روز یکشنبه به همراه سه دوست خود در میدان امام حسین تهران به دلیل اعتراض به اشغالگری ارمنستان دستگیر شده است و هنوز خانواده اش نتوانسته است در مورد وی اطلاعی به دیت آورد.

خبرهای رسیده از رشت حکایت از این دارد که ؛ ودود اسدی و محمد عینی دو تن از فعالین ملی آزربایجانی ساکن رشت صبح امروز سه شنبه ۲۹ مهرماه سال ۱۳۹۹ توسط مامورین امنیتی در این شهر بازداشت شده اند.

ودود اسدی


محمد عینی

تا کنون از میان این شهروندان عیسی یگانه، علی حاج محمدی، ناصر احمدی و محرم کریمی که در زمان بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته بودند، شب گذشته آزاد شدند.

همچنین خبر می رسد که «آیدین ذاکری» ساکن مشگین شهر با تودیع وثیقه ۳۰ میلیون تومانی و «رضا سید نوری» ساکن پارس آباد مغاد با تودیع وثیقه ۷۰ میلیون تومانی تا پایان مراحل دادرسی آزاد گردیدند‌.

از بازداشت شدگان پارک جیرال اردبیل که تجمع اعتراضی با همین مضمون برگزار شده بود،  «سجاد جولانی» و «محمد جولانی» روز دوشنبه ۲۸ مهر با تودیع قرار وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی موقتا و تا پایان مراحل دادرسی از زندان مرکزی اردبیل آزاد شدند.

محمد جولانی و سجاد جولانی

بیشتر بخوانید

بهنام شیخی و حمید منافی ؛ فعالین ملی آزربایجانی با پایان مرخصی به زندان اوین بازگشتند.

اؤیرنجى : «بهنام شیخی» و «حمید منافی نادارلی» فعالین ملی مدنی آزربایجانی با اتمام زمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *