خانه / آذربایجان / یادواره شهدای قیام خونین خرداد ماه سال ۸۵ آزربایجان ؛ شهید فرهاد محسنی نگارستان

یادواره شهدای قیام خونین خرداد ماه سال ۸۵ آزربایجان ؛ شهید فرهاد محسنی نگارستان

 

فرهاد محسنی ، فرزند رحیم ، ۲۵ ساله و از فعالین هویت حرکت ملّی آزربایجان جنوبی تبریز در جریان اعتراضات یک خرداد سال قبل توسط نیروهای وزارت اطلاعات در پارک ائل گؤلو(شاه گؤلو) تبریز بازداشت و در مکان نامعلومی نگهداری می شد.

پیشتر بستگان فرهاد محسنی ، اعلام داشته بودند که تمامی تلاشهای آنها برای پیدا کردن محل نگهداری و وضعیت او بی‌نتیجه بوده است.

مقامات امنیتی همچنین خانواده این فعال حرکت ملّی آزربایجان جنوبی را تهدید کرده بودند که در صورت پیگیری وضعیت فرزندشان و رسانه‌ای شدن موضوع ، با آنان برخورد خواهند کرد.

لازم به ذکر است ، این فعال سیاسی حرکت ملّی آزربایجان جنوبی هنگام شرکت در تظاهرات یکم خرداد ۸۵ تبریز متعاقب سلسله اعتراضات مردم آذربایجان در خرداد ماه ۸۵ ، توسط گلوله‌های مأمورین زخمی و بعد دستگیر شده بود.
او در جریان محاکمه غیر علنی و بدون حق داشتن وکیل به حبس طولانی مدت محکوم شده بود.

گزارش رادیو فرانسه از مرگ مشکوک فرهاد محسنی ، فعال آزربایجانی در تبریز

(جسد یک فعال سیاسی حرکت ملّی آزربایجان جنوبی در تبریز پیدا شد)

در جریان فعالیتهای سیاسی فرهاد محسنی در میان فعالین مبارز و استقلال‌خواه آزربایجان جنوبی به فردی سرشناس تبدیل شده بود و در جریان سلسله اعتراضات و قیام ملت تورک در خرداد ماه سال ۱۳۸۵ علیه اشغالگران نقش فغالی داشت.

فرهاد در تظاهرات اول خرداد ماه ۱۳۸۵ توسط گلوهای اشغالگران اسلامی زخمی شده و به اسارت دشمن در آمد.
فرهاد در حالی که زخمی بود در محاکمه غیر علنی و بدون حق داشتن وکیل به حبس طولانی مدت محکوم شد ولی او بعد از چهار ماه به قید ضمانت و تعهد از زندان آزاد شد.
این فرزند رزمنده حرکت ملّی آزربایجان جنوبی که شکنجه و زندان را تجربه کرده بود بعد از آزادی نه تنها فعالیتهای سیاسی‌اش را کاهش نداد بلکه با کینه‌ای صد چندان علیه دشمن اشغالگر به مبارزه پرداخت.

فرهاد محسنی ، ۲۵ ساله در روز اول خرداد ۱۳۸۷در جریان مراسم دومین سالگرد وقایع آذربایجان ناپدید شده و چنین شایع بود که او در مراسم دومین سالگرد قیام خرداد در پارک شاه گولو (ائل گؤلو) مجدا دستگیر شد.

خانواده او بعد از دستگیری فرهاد علیرغم تلاشها و مراجعه های مکرر به مقامات مسئول نتوانستند از محل نگهداری فرزندشان هیچ خبر یا اطلاعی بدست آورند.

در آستانه مراسمهای دومین سالگرد اعتراضات خرداد ماه سال ۸۵ و همچنین در روز تظاهرات اول خرداد تعداد زیادی در تبریز و شهرهای آذربایجان دستگیر شده و زیر شکنجه رفتند که متاسفانه فرهاد محسنی نگارستان در زیر شکنجه‌های رژیم فاشیستی در راه آزادی و استقلال آزربایجان جنوبی شهید شد.

شکنجه گران و ماموران رژیم ، جسد فرهاد را شبانه به داخل استخر پارک شاه گولو می‌اندازند تا دخالت و نقش خود را در کشتن فرهاد محسنی انکار کنند تا بتوانند از خشم و کینه ملت تورک و انتقاد مجامع بین المللی در امان بمانند

جسد فرهاد بعد از ۲۰ روز دستگیری ، روز چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱٣٨۷ از داخل استخر آبی پارک ائل گولو (شاه گولو) تبریز پیدا شد.

به پزشکی قانونی منتقل شد ، جسد فرهاد بنا به گفته خانواده او و شاهدان دارای زخم و کبودی بوده است و جمجمه سر وی دارای شکستگی و خونین بوده است.

اما بعدا مخفی کاری رژیم توسط سرهنگ مجتبی امانی لو رفت ؛
او ی‍‍اد‌آورش‍د ک‍ه‌ ک‍‍ار‌آگ‍‍ا‌ه‍‍ان‌ ‌اد‌اره‌ ‌آگ‍‍ا‌ه‍‍ی ت‍ب‍ری‍ز درب‍ررس‍‍ی پ‍رون‍ده‌ و‌ی چ‍‍ه‍‍ارم‍ورد س‍‍اب‍ق‍ه‌ ض‍رب‌ و ج‍رح‌ و دی‍گ‍ر م‍و‌ارد ‌غ‍ی‍رق‍‍ان‍ون‍‍ی ک‍ش‍ف‌ ک‍ردن‍د.

نزدیکان فرهاد محسنی اعلام کردند که چون مقامات نمی خواهند علت اصلی مرگ ایشان مشخص شود اجازه ندادند که جسد‌اش کالبد شکافی بشود.

خانواده فرهاد وقتی که علل مرگ فرهاد را پیگیری می کردند مقامات قضایی و امنیتی آنها را تهدید کرده بودند که موضوع را پیگیری و رسانه ای نکنند ولی تمامی رسانه‌های خبری ، صدای امریکا ، وی_او_ای نیوز ، رادیو فرانسه ، رادیو برابری ، وب سایدهای آذربایجان جنوبی و حتی ایرانی ، عفو بین الملل خبر جان باختن فرهاد محسنی نگارستان را در زیر شکنجه‌های جلادان اسلامی اعلام نمودند.

مراسم ترحیم فرهاد محسنی نگارستان ، فعال سیاسی حرکت ملّی آزربایجان جنوبی ، روز جمعه ۲۴ خرداد ۱۳۸۷ از ساعت ۱۱ الی ۱۳ در مسجد حسینیه واقع در خیابان شهید امام دوست تبریز برگزار شد.

اما علیرغم مزاحمتها و محدودیتها توسط نیروهای امنیتی و سرکوبگر اسلامی هزاران نفر از مردم زحمتکش تبریز برای تجلیل و گرامیداشت یاد این مبارز فداکار و پرشورو آزربایجان جنوبی در این مراسم شرکت نمودند.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *