چهارشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / اخبار / یکسال گذشت؛ مروری کوتاه به حبس غیرقانونی فعال سرشناس آزربایجانی عباس لسانی

یکسال گذشت؛ مروری کوتاه به حبس غیرقانونی فعال سرشناس آزربایجانی عباس لسانی

اؤیرنجى : امروز ۲۵ دی ماه ۱۳۹٨؛ یکسال پیش در چنین روزی عباس‌لسانی فعال سیاسی تورک که جهت واخواهی از حکم یک پرونده‌ای در شعبه ۲ انقلاب تبریز حاضر شده بود ناپدید شد. 

در پیگیری خانواده و دوستان نزدیکش معلوم شد این مسئله مرتبط با قرار دیدار فعالین مدنی شهرستان تبریز با آقای لسانی می باشد.

نیروهای امنیتی با همکاری مقامات قضایی قبل از خروج از دادگاه این فعال مدنی را ربوده و به بازداشتگاه اداره اطلاعات اردبیل منتقل می‌کنند.

این اقدام موجی از اعتراضات لایه‌های مختلف جامعه آذربایجانی را بدنبال می‌آورد. هزاران هوادار تیراختور در بازیهای مختلف، آزادی او را فریاد می‌کِشند، در شبکه‌های مجازی کمپینی شکل می‌گیرد که در آن مردم با انتشار ویدیوهای ۳۰ ثانیه‌ای از خودشان، خواستار آزادی وی می‌شوند، دهها هزار شبنامه اعتراضی در شهرهای مختلف آذربایجان و تهران نسبت به این مسئله منتشر می‌شود، نامه‌های سرگشاده و کمپین جمع‌آوری امضاء با‌ اسامی مشخص به نهادهای قضایی و حقوق بشری ارسال و تجمعات اعتراضی مقابل نهادهای حقوق بشری در شهرهای اروپا شکل می‌گیرد.

پیام یوسف عزیزی بنی طرف:

آقای یوسف عزیزی بنی‌طرف فعال سیاسی مطرح عرب در واکنش به این اقدام که همراه با اعتصاب غذای آقای لسانی همراه بوده در پیامی ویدیویی عباس لسانی را دژ مستحکم و تسخیرناپذیر مطالبات حقوق اتنیکها در ایران معرفی کرده و ضمن تقاضای پایان اعتصاب غذا سلامتی وی را آرزومند می‌شود.

شعار هزاران نفر از طرفداران تیم تراکتور آذربایجان و مطالبه آزادی عباس لسانی:

عمار ملکی فعال مدنی شناخته شده ایرانی و از اساتید دانشگاههای هلند نیز عباس لسانی را به عنوان پیشگام نافرمانی مدنی در ایران معرفی و همه دمکراسی‌خواهان ایرانی را جهت حمایت از وی فرا می خواند.

ما همه لسانی هستیم ، تیتر تجمع اعتراضی فعالین اردبیلی:

علاوه بر فعالین شناخته شده در ایران، برخی از سیاستمداران کشورهای تورک نیز با صدور بیانیه های مختلف خواستار آزادی این فعال سرشناس آزربایجانی میشوند ازجمله علی کریملی حقوقدان و رییس جبهه خلق جمهوری آزربایجان و قدرت حسن قولیئو نماینده مجلس در آزربایجان با انتشار نامه های جداگانه خواستار آزادی عباس لسانی میگردند.

علی کریمی دبیر حزب خلق جمهوری آزربایجان شمالی و نامه قدرت حسن قولیئو نماینده مجلس آذربایجان به سفیر ایران در آزربایجان و تقاضای آزادی فوری عباس لسانی از این قبیل می باشند.

در همین راستا و همزمان با حضور حسن روحانی در ۷۴مین مجمع عمومی سازمان ملل، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل ضمن ارائه گزارش نقض حقوق بشر در ایران عنوان نمود: «یکی از بازداشت شدگان آقای عباس لسانی فعال سرشناس آزربایجانی می باشد که در ماه مارس بازداشت و از دسامبر ۲۰۱۸ زندانی است.»

بازشدن بنر عباس لسانی آزاد اولسون در بازیهای تراکتور آذربایجان:

حجم اعتراضات بحدی فراگیر می‌شود که دادستانی استان اردبیل به ریاست قاضی عتباتی در توجیه این بازداشت و آدم ربایی،۳ اتهام سنگین را متوجه وی می نماید.

اتهاماتی که در شعبه یک دادگاه انقلاب با دفاع عباس لسانی و وکیلش ( محمدرضا فقیهی) نقض ولی در کمال تعجب با طرح اتهام جدید ” تشکیل و اداره جمعیتی غیرقانونی”در برگه حکم و بدون تفهیم اتهام به هشت سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهر یزد محکوم می شود.

دستگیری محمدرصا فقیهی و نگارش متن اعتراضی عمالدین باقی در روزنامه شرق؛ حکمی که موج دیگری از اعتراضات فعالین حقوق بشر و لایه‌های مختلف جامعه آذربایجانی را بهمراه می آورد.

عباس لسانی در دادگاه اردبیل:

پیش بینی میشد دادگاه تجدید نظر نسبت به حکم صادره واکنش نشان دهد که در رویدادی غیرمنتظره قاضی عتباتی (صادر کننده کیفرخواست) طی حکمی انتسابی به ریاست کل دادگستری و ریاست شعبه یک دادگاه تجدید نظر برگزیده می شود.

دادگاهی که همچو روال قبلی آقای لسانی در دادگاه با ارائه دفاعیات به زبان تورکی عنوان می‌کند این دادگاه‌ها فرمایشی بوده و احکام آن نیز سفارشی صادر می شود.

با ابلاغ حکم تجدید نظر در نهم مهرماه امسال معلوم می‌شود که آقای لسانی نظرشان نسبت به روند دادرسی درست بوده و حکم این زندانی سیاسی مطرح تورک به ۱۵سال افزایش پیدا می‌کند.

فعالین شبکه‌های اجتماعی در واکنش به این حکم طی هشتکی با نام ” دادگاه_تشدید _نظر” سلامت؛ نظام قضایی ایران را به چالش کشیده و مورد انتقاد شدید قرار داده‌اند.

همچنین در اقدامی نادر دیگر محمد رضا فقیهی وکیل پرونده عباس لسانی و دبیر کمیته حقوقی و عضو هیات مدیره اولین انجمن دفاع از حقوق زندانیان در ایران به دادسرای عمومی و انقلاب اردبیل فراخوانده و پس از تفهیم اتهام توسط آقای نونهال معاونت دادستانی اردبیل بازداشت و پس از چهار روز با تودیع قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی موقتا آزاد میگردد.

در واکنش به این امر آقای عمالدین باقی بنیانگذار و رئیس کمیته حقوق زندانیان با نگارش متنی در روزنامه شرق ضمن محکوم کردن بازداشت آقای فقیهی، پرونده عباس لسانی را عجایب قضایی و امنیتی عنوان مینماید.

نصب پوسترهای اعتراضی در شهرهای مختلف آذربایجان:

عباس لسانی فعال شناخته شده و زندانی مطرح آذربایجانی است که نزدیک به سه دهه در راستای حقوق آذربایجانیها و تورکها در ایران مبارزه مستمر داشته و همواره مورد بازداشت ، شکنجه و زندانهای طویل مدت شده است.

تعطیلی مغازه تعمیرات طلای علی لسانی فرزند آقای عباس لسانی در پی فشار نهادهای امنیتی:

نیروهای امنیتی همچنین در قالب فشارهای اقتصادی و طی سلسله تصمیمات غیر قانونی مانع از کسب و کار فرزند ایشان در بازار اتحایه‌ی طلا و جواهرات اردبیل شده‌ و مغازه تعمیرات طلای وی را پلمپ می کنند.

قراردادهای کاری داماد ایشان نیز صرفا به جهت وصلت با این خانواده و به دستور مستقیم نهادهای امنیتی لغو گردیده است. مغازه خود آقای لسانی نیز که پس از زندانی شدنش اجاره داده شده بوده، با مراجعات پی‌درپی و مزاحمتهای زیاد موجبات امنیتی شدن محیط آن شده است.

این در حالیست که همین نهادهای امنیتی بارها تلاش کرده‌اند با انواع سندسازیها تامین اقتصاد این خانواده را به دیگر کشورها مرتبط سازند.

بیشتر بخوانید

وزیر پیشنهادی روحانی برای وزارتخانه “صمت” در مجلس فرمایشی رأى نیاورد

اؤیرنجى : مجلس فرمایشی رژیم ایران به حسین مدرس‌خیابانی، که حسن روحانی هفته پیش برای …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *