خانه / اخبار / یک میلیون کاتالونیایى در تظاهراتی فریاد استقلال از اسپانیا را سر دادند + ویدئو

یک میلیون کاتالونیایى در تظاهراتی فریاد استقلال از اسپانیا را سر دادند + ویدئو

به گزارش اؤیرنجى ، چند ماه پس از شکست تلاش‌ها برای استقلال ایالت کاتالونیا از اسپانیا، حدود یک میلیون نفر از طرفداران استقلال این ایالت، روز سه شنبه با حضور در خیابان‌های بارسلون از خواسته خود حمایت کردند.

مناسبت برگزاری تظاهرات سه شنبه، فرارسیدن روز ملی کاتالونیا بود و به همین مناسبت، استقلال‌طلبان با حضور در خیابان‌های بارسلون، بار دیگر خواسته خود را فریاد زدند؛ در ۱۱ سپتامبر ۱۷۱۴ میلادی، کاتالونیا به دست سربازان «فیلیپ پنجم» پادشاه وقت اسپانیا تصرف شد.

از سال ۲۰۱۲ تاکنون، این روز به روز برگزاری تظاهراتی بزرگ و سر داده شدن شعارهای استقلال‌طلبانه در خیابان‌های بارسلون بدل شده است.

«کوئیم تورا» رئیس منطقه خودمختار کاتالونیا گفته که تظاهرات امروز «آغازی بر یک بسیج عمومی بزرگ» است و نوید برگزاری تظاهرات بیشتر تا زمان فرا رسیدن سالروز همه‌پرسی نافرجام سال گذشته را داد.

۹ مهر ماه سال گذشته بود که حکومت خودمختار محلی کاتالونیا، بی‌توجه به هشدارها و تهدیدهای حکومت مرکزی اسپانیا، یک همه‌پرسی با موضوع جدایی یا عدم جدایی از دیگر بخش‌های اسپانیا برگزار کرد.

در آن روز پلیس اسپانیا برای بر هم زدن این همه‌پرسی حتی به شلیک گلوله پلاستیکی هم متوسل شد و آمار می‌گوید که آن روز دست کم ۸۴۰ نفر روانه مراکز درمانی شدند.

حکومت محلی کاتالونیا اعلام کرد که شمارش آراء صندوق‌هایی که از حمله پلیس در امان مانده بودند، نشان‌دهنده موافقت ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان با جدایی از اسپانیا بوده است.

حاکمیت و اقتدار ملی با هیچ نوع از دموکراسی جایگزینی ندارد و به این دلیل نیز ملت کاتالونیا با وجود اینکه زیر سایه دموکراسی و به صورت خودمختار دولت محلی خود را دارند ؛ لاکن آنها تنها در صورت برپایی حاکمیت و اقتدار ملی خود بوده که راضی خواهند شد و این وجه از داشتن نیز تنها در صورت استقلال کاتالونیا از اسپانیا به وجود خواهد آمد.در جغرافیای ایران نام نیز ملت های بسیاری زیر سایه استعمار فارس و حکومت شوونیستی حاکم هر روزه بیش از پیش اراده ملی و دارایی های خود را محو شده می بینند و به همین دلیل نیز ملت های تورک ،عرب ،بلوچ ،تورکمن و … تنها راه نجات خود را در استقلال وطن اشغال شده شان از یوغ استعمارگران فارس می دانند و در این راه مبارزه می نمایند.

بیشتر بخوانید

رژیم ایران یکی از سرکوبگرترین نفی کنندگان آزادی مذاهب است

اؤیرنجى: مورگان اورتگاس در سخنان جدید خود رژیم ایران  را به عنوان یکی از سرکوبگرترین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *