پنج شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / ۱۸ آبان ؛ سالگرد قیام شکوهمند ملت تورک آزربایجان جنوبی در اعتراض به تبعیض و نژادپرستی اشغالگران فارس + ویدئو

۱۸ آبان ؛ سالگرد قیام شکوهمند ملت تورک آزربایجان جنوبی در اعتراض به تبعیض و نژادپرستی اشغالگران فارس + ویدئو

اؤیرنجى : ۱۸ آبان ماه در تاریخ آزربایجان سالگرد قیام ملت تورک آزربایجان بر علیه تبعیض و نژادپرستی از نوع دولتی توسط حکومت ایران بر علیه ملت تورک می باشد.

در تاریخ ۹۴/۰۸/۱۵ در برنامه فیتیله از شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران نمایش توهین آمیزی پخش شد که باعث بروز تظاهراتهای وسیعی به مدت یک هفته از تاریخ ۱۸ / ۸ /۱۳۹۴ در سراسر آزربایجان و بسیاری از دیگر مناطق تورک نشین در جغرافیای ایران نام گردید.

ماجرا از این قرار بود که در یکی از آیتم های فیتیله به نام “هتل فیتیله ای” پدر و پسر تورکی قصد خروج زودهنگام  از یک هتل را دارند و علت آن را نیز به صورت دست و پا شکسته و به زبانهای هم تورکی و هم فارسی بوی بدی اعلام می کنند که از اتاق آنها استشمام می شود. مدیر پذیرش هتل هم بعد از بررسی متوجه می شود که فرزند این مسافر تورک، به جای استفاده از مسواک از فرچه توالت برای شستن دهان خود استفاده کرده است و این بوی بد نیز از دهان این کودک متصاعد می شود،گویا به این ترتیب شبکه دوم صدا و سیمای میلی شوونیسم فارس قصد داشته تا از طریق توسل به ادبیات توالت، به کودکان ایرانی نحوه و ضرورت مسواک دندانها را یاد دهد!

بعد از اعتراضات مردمی بر علیه برنامه مذکور صدها فعال ملی دستگیر و برای محاکمه آنها با اتهام ساختگی ” برهم زدن امنیت ملی”تشکیل پرونده شد.

موضوع و مسئله اصلى در برنامه مبتذل و زشت فیتیله، نه یاوه گویی و جلف بازی تعدادی دلقک تلویزیونی، بلکه ذهنیت و رفتار نژادپرستانه حاکم بر مسولان و به اصطلاح روشنفکران ایرانی است، که در واقع نشان از آن دارد که با روی کار آمدن رضا میر آخور طی یک کودتای بیگانه ساز تشکیل یک حاکمیت و سیستم نژادی را داده است و در طی مدت نود ساله آپارتاید فرهنگی و هویتی را با تمامی ابزارهای فاشیستی بر آزربایجان و ملت تورک آزربایجان تحمیل نموده اند.

همراهی سیاسیون و به اصطلاح نخبگان کشوری با این سیاست فاشیستی آنها را تبدیل به ملیجکهای شونیسم فارس و تابعان سیستم آپارتاید فرهنگی نموده است و برنامه فیتیله نیز مشتی از خروار این فرهنگ سوزی و دشمنی با هویت ملت تورک آزربایجان است. دشمنی که با غلبه حماقت بر عقلانیت و فاشیسم بر اومانیسم به نظر می رسد که هیچگاه متوقف نخواهد شد و برای رهایی از این سیستم باید به فکر رهایی از اسطوره بیگانه ساز ایران و ایرانیت بود.

در واقع می توان گفت ؛ سیاست اشغال، انکار، ظلم و دشمنی نسبت به آزربایجان اصلیترین رفتار فاشیسم ایرانی نسبت به آزربایجان است و دشمن به خوبی می داند با بسط و گسترش آگاهی ملی در آزربایجان دوران استعمار به سر خواهد رسید. چرا که ملتی آگاه و نخبگان فعال را نمی تواند تا ابد استعمار نماید. بنابراین سعی دارد با روشهای تبلیغی_روانی آزربایجان را همواره ضعیف، وابسته و ذلیل نشان دهد تا اندیشه و حس رهایی بر اذهان و قلوب ملت تورک آزربایجان خطور نماید. در ادامه همین روند است که روزنامه ایران و تلویزیون حکومتی دست به توهین و تحقیر ملتمان می زنند. پشت تمامی این توهینها نوعی القاء تحقیر جمعی خوابیده است. ملتی که تحقیر را قبول می کند، هیچگاه به رهایی نمی اندیشد.

جامعه فارس زبان تلاش دارد تا با نفی هویت و داشته های دیگران خود را سرپا نگاه دارد و دشمنی با هویت تورکان، دیگر به روشی همیشگی در رفتار جامعه فارس زبان تبدیل شده است و فرقی هم نمی کند این توهین و پست انگاری بیمارگونه در قالب محافل خانوادگی شان باشد یا در روزنامه دولت یا تلویزیون حکومتی ، مهم اینست که برای جلوگیری از رشد آگاهی و هویت خواهی و غرور ملی آزربایجان و در راستای ایجاد خودکمبینی ملی، همواره تورکان آزربایجان باید همیشه مورد توهین و تحقیر همه جانبه قرار گیرند. برنامه زشت و نژادپرستانه فیتیله یکی از نمودها و یکی از حلقه های زنجیر سریال توهین و تحقیر تورکان آزربایجان است. چرا که در پشت تمامی این توهین و تحقیرها یک نوع ترس شدید از تورکان آزربایجان و رشد آگاهی ملی در بین ملت تورک آزربایجان نهفته است.

قیام شکوهمند ملی ملت تورک آزربایجان جنوبی  در ۱۸ آبان سال ۱۳۹۴ در اعتراض به توهین بی شرمانه صدا و سیمای رژیم حاکم بر تهران که در جمیع شهرهای آزربایجان جنوبی خصوصا در شهرهای بزرگ آن از جمله تبریز و اورمیه و اردبیل و زنجان و خیاو و خوی و حتی تهران صورت گرفت و با سرکوب خشن مزدوران سرکوبگر رژیم با توسل به اسلحه و گاز اشک آور و باتوم مواجه گردید ، نه تنها هشداری عملی و کوبنده ای به عاملان مستقیم آن توهین تلقی می‌شد بلکه در بطن آن خروش میلیونی ملت تورک علیه نژاد پرستی سیستماتیک حاکم بر جغرافیای ایران نام نیز به وضوح نمایش داده شد و قدمی اساسی در راستای تثبیت آگاهی ملی در بین ملت تورک آزربایجان جنوبی برای پیگیری مبارزه در راه رهایی از یوغ استعمار و استقرار حاکمیت ملی برداشته شد.

 

 

بیشتر بخوانید

وزیر انرژی عربستان از کنترل تعادل در بازار نفت توسط ‌کشورش خبر داد

اؤیرنجى : وزیر انرژی عربستان سعودی می‌گوید این کشور تعادل در بازار نفت را در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *