چهارشنبه - ۲۲ مرداد ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / آذربایجان / ۱۸ آبان شکستی دیگر برای پروژه آسمیلاسیون / سعید شاهوردی

۱۸ آبان شکستی دیگر برای پروژه آسمیلاسیون / سعید شاهوردی

۱۸ آبان ۹۴ شاهد یک حرکت توهین آمیز علیه ملت تورک آذربایجان در برنامه کودک فتیله صداوسیما بودیم که با بیداری ملت سرافراز آذربایجان جواب محکمی به آن توهین بی‌شرمانه داده شد.

این نه یک حرکت غیرعادی و نامأنوس با صدا و سیما که یک روند سیستماتیک در این سیستم تک صدایی می‌باشد.جایی‌که همیشه فارسیان را تیزهوش، باکلاس، پولدار، قدرتمند و… از دیگر ملت‌های ساکن در ایران نشان داده می‌شود. در مقابل ترکان را خدمتکار آبدارچی ساده‌ لوح و در خدمت هوش و ذکاوت ویا پول فارسیان نشان داده‌اند.اما اینبار تیشه به ریشه زده شد و نه لهجه و نه جایگاه اجتماعی که شعور انسانی ترک‌ها نشانه گرفته شد و به بدترین شکل ممکن مورد توهین و تحقیر قرار گرفت و چندین روز جغرافیای آذربایجان را با شوک مواجه ساخت.

اما ریشه این اعمال ننگین در چیست؟
بیش از ۹۰ سال پیش با روی کار آمدن رضاخان، تئوری دولت و ملت واحد در این کشور مطرح گردید که هدف آن استحاله ملل ساکن ایران در میان ملت فارس بود.

در این میان ترک‌ها به دلیل کثرت نسبی جمعت و حافظه تاریخی حکومت هزار ساله بر ایران و برخورداری از فرهنگ غنی و زبان قدرتمند ترکی بزرگترین سد در برابر این هدف نژاد پرستانه بودند. لذا ترک‌ها با بیشترین هجمه مواجه گردیدند.تحریف تاریخ ترک‌ها، ممنوعیت تدریس زبان ترکی، تحقیر ترک‌ها و هویت‌سازی برای آنها از جمله اعمالی بود که صورت گرفت.

از نظر تئوریسن‌های پان‌فارس‌ها برای آنکه ملتی هویت جدیدی را برای خود قبول کند ابتدا می‌بایست از هویت خود بیزار گشته و در برابر یک هویت جدید خود را کاملآ تسلیم و کوچک انگارد تا برای پوشاندن کاستی‌های خود ،به آن هویت جدید گرایش پیدا کند.

در این راستا ترک‌ها بیابانگرد و بی فرهنگ شناسانده شده ، تاریخشان تحریف گردیده ، پادشاهانشان بی‌عرضه خطاب گردیده و انواع توهین‌ها و تحقیرها نثارشان گردید تامگر در برابر نژاد آریایی زانو بزنند، آرزویی که بر دل پدر و پسر پهلوی ماند.

در دوره کوتاه یک ساله فرقه دموکرات که آذربایجان از ظلم پهلوی آزاد و به خود مختاری دست یافت زبان ترکی را رسمی عنوان کرده و مدارس به این زبان را دایر کرد و هم اینک نیز ملت آذربایجان با افتخار از هویت ترکی خود دفاع میکند که نمونه بارز آن شعارهای تورک دیلین‌ده مدرسه در دقیقه ۱۵بازی می‌باشد.

با سرنگون شدن پهلویها و تشکیل جمهوری اسلامی هرچند شدت هجمه‌ها بسیار کاهش یافت اما هیچوقت تمامی نداشت و انگار هنوز هستند کسانیکه از همان تیره بوده و با همان افکار نژادپرستانه هر از گاهی با اعمال فاشیستی خودی نشان داده و همچنان امیدوار به برتری نژادی آریاییان و استحاله ترک‌ها به رویه خود ادامه میدهند.

غافل از اینکه فرهنگ غنی ترک، حکومت هزار ساله ترکان بر ایران، حضور زبان ترکی در میان هفت زبان بین المللی، تمدن هفت هزار ساله ترک‌ها از زمان سومریان و…چیزهایی نیستند که براحتی بتوان از ذهن بیدار آذربایجانیان پاک کرد لذا پروژه‌های آسمیلاسیون یکی از دیگری مفتضحانه‌تر شکست خواهند خورد و همین تاریخ عکس‌العمل‌های یک قرن اخیر ترکان آذربایجان در برابر پروژه‌های آسمیلاسیون موید این مدعاست.

بیشتر بخوانید

غارت معادن آزربایجان جنوبی؛ فروش ۲۵ میلیون دلاری معدن طلا در ورزقان به روس‌ها

اؤیرنجى : اللهوردی دهقانی، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس فرمایشی رژیم ایران با انتقاد …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *