سه شنبه - ۲۸ خرداد ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / گزارش / ۲۲ دی ماه سالروز تولد اندیشمند و ریاضی دان معروف آزربایجانی ، “پروفسور محسن هشترودی” است 

۲۲ دی ماه سالروز تولد اندیشمند و ریاضی دان معروف آزربایجانی ، “پروفسور محسن هشترودی” است 

محسن هشترودی ۲۲ دی ماه سال ۱۲۸۶ در شهر اولین ها ، در یک خانواده ی فریخته متولد شد . پدرش شیخ اسماعیل ، مجتهد و از مشاوران شیخ محمد خیابانی ، یکی از فعالان نهضت مشروطه بود . شیخ اسماعیل بعدها در کنار سردار ملی ، ستارخان به مبارزه پرداخت و در دور اول و دوم به نمایندگی مردم تبریز به مجلس شورا نیز راه یافت .

محسن هشترودی تحصیلات دبستانی خود را در مدرسه ‌های سیروس و اقدسیه در شهر تبریز به پایان برد و سپس برای ادامه تحصیل در دارالفنون به تهران آمد . چند سالی در تهران به تحصیل پزشکی گذراند ، تا در سال ۱۳۰۴ به عنوان دانشجوی بورسیه ی دولتی برای تحصیل در رشته ریاضیات به کشور فرانسه اعزام شد . محسن هشترودی در سال ۱۳۱۴ با درجه ی کارشناسی در رشته ی ریاضیات از دانشگاه سوربون فارغ‌ التحصیل شد . سپس با سرپرستی الی کارتان در همان دانشگاه به پژوهش در زمینه ی هندسه دیفرانسیل پرداخت و مدرک دکترای خود را در رشته ی ریاضیات در سال ۱۳۱۶ دریافت کرد . سپس در ایران در دانشکده ی علوم دانشسرای عالی به کار مشغول شد . در سال ۱۳۲۰ کرسی استادی دانشسرای عالی را دریافت کرد . در سال ۱۳۳۰ به مقام ریاست دانشگاه تبریز رسید و در سال ۱۳۳۶ به عنوان رئیس دانشکده ی علوم دانشگاه تهران انتخاب شد .

پروفسور هشترودی در طول زندگی حرفه‌ای خود ارتباطش را با مجامع علمی بین‌المللی حفظ کرد : در سال ۱۳۲۹ به عنوان نماینده ی دانشگاه تهران در کنگره ی بین‌المللی ریاضی ‌دانان هاروارد شرکت کرد ، در مؤسسه ی مطالعات پیشرفته ی دانشگاه پرینستون و به درخواست ریاست مؤسسه اوپنهایمر به عضویت پذیرفته شد و یک ترم پاییزی را نیز به تدریس در دانشگاه هاروارد پرداخت .

هشترودی مهارت زیادی در بیان اصول و پدیده ‌های علمی و فناوری‌ های جدید به زبان ساده داشت و با نوشته‌ ها و سخنرانی ‌های خود می‌توانست با قشر بزرگی از جامعه ارتباط برقرار کند و مفاهیم اصلی دانش و فناوری را به آنان منتقل نماید .

به فلسفه ، شعر و موسیقی علاقه زیادی داشت و خود نیز اشعاری سرود .

پروفسور هشترودی تأکید زیادی بر اهمیت علوم پایه داشت ؛ در همین حال فلسفه ، هنر و عرفان را مکمل علم می‌دانست . وی اعتقاد داشت که “علم” تنها نوع ارزشمند دانش ، “هنر” نگاهی ظریف به زندگی و “فلسفه” ، غایت معرفت ‌شناسی است و هیچ ‌کدام ، بدون نوآوری و اصالت ، ارزشی ندارند .

تخصص هشترودی در زمینه ی هندسه دیفرانسیل بود . مهم ترین اثر علمی نگاشته شده توسط محسن هشترودی ، پایان ‌نامه دکترای او در زمینه ی هندسه دیفرانسیل است که در آن یکی از مدل ‌های ریاضی استادش (الی کارتان) را تعمیم داد که امروزه به نام “التصاق هشترودی” (Hachtroudi Connection) شناخته می‌شود . وی چند مقاله ی کوتاه علمی نیز منتشر کرد و جدای از پژوهش علمی ، به عنوان یک متفکر منتقد و ریاضیدان نامدار شناخته شد .

از کتاب ها و تألیفات وی ، می توان به “جهان اندیشه ، دانش و هنر” ، نظریه ی اعداد” ، “سیر اندیشه ی بشر” و “از مکانیک کلاسیک تا مکانیک کوانتیک” را نام برد .

تاریخ وفات این ریاضی دان و ادیب برجسته ی تبریزی ، ۱۳ شهریور ۱۳۵۵ می باشد .

 

@ozgurlukharayi

بیشتر بخوانید

“رحیم غلامی” ؛ شاعر، نویسنده و فعال ملی آزربایجانی در بیدادگاه شوونیسم فارس به یکسال حبس محکوم گردید!

اؤیرنجى: “رحیم غلامی” شاعر ،نویسنده و فعال ملی آزربایجانی ساکن اردبیل با اتهامات واهی انتسابی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *