پنج شنبه - ۱ آبان ۱۳۹۹
خبر فوری
خانه / آذربایجان / ۳۱ شهریور روز سونای ،روز عشق و ولنتاین آزربایجان می باشد + ویدئو

۳۱ شهریور روز سونای ،روز عشق و ولنتاین آزربایجان می باشد + ویدئو

سونای رسمی دیرینه است. رسمی اسطوره ای و افسانه وار که حتی قبل از ظهور اسلام تا به امروز توسط تـورکها پاس داشته است. گرچه به مرور زمان کم رنگ تر شده، اما هنوز هم روستاهایی هستند که این رسم را برپا می دارند. همانطور که از اسمش برمی آید، به ماه ربط دارد، معمولا اغلب افسانه ها و اسطوره ها در فرهنگ ما آزربایجانی ها و تمام تورکها به ماه مربوط است. ماه در اسامی، اعیاد، و رسومات ما به طور کامل رخنه کرده و زیبایی افسانه ای به آنها داده است. سونای شبی از سال است که به اصطلاح به آن اعتدال پاییزی گفته میشود. شبی که روز و شب برابر میشوند و ماه کامل میشود.

این شب تقریبا معادل با شب آخر تابستان است. البته ممکن است چند روز زود یا دیر شود و این بستگی به کامل شدن ماه دارد. اما به هر حال میتوان شب آخر تابستان را سونای(سون+آی)نامید، که روز عشق در آذربایجان محسوب میشود.

در اصل این شب مشابهات زیادی با جشن برداشت محصول در کشورهای غربی دارد و…
ادامه و در روستاها نیز به نوعی برای برداشت محصول استفاده میشود اما امروزه به دلیل غرب زدگی بیشتر و بیشتر به سوی نابودی رفته است. در روستاها در این شب بازی های خاصی انجام میشود معمولا جوانان روستا با صدایی خاص که به (آواوا) مشهور است همه را به میدان روستا و برای شروع بازی دعوت میکردند.

در این شب خاص ماه و خورشید در زاویه ی ۱۸۰ درجه قرار گرفته و هنگام غروب دقیقا برروی هم قرار میگیرند.البته این دیدار خیلی سریع اتفاق افتاده و زیاد به طول نمی انجامد. این موضوع تا ابد ادامه دارد. از قدیم این اتفاق به یک نوع عشق تشبیه شده است. عشق ماه به خورشید. عشقی که تمامی ندارد و ابدی محسوب میشود، درست مانند عشق هایی که در داستانهای فولکلور آزربایجان همانند اصلی-کرم وجود دارد. عشقی که حتی با سوخته شدن نیز پایان نمی پذیرد.

طبق این افسانه عشق این دو عاشق تمامی ندارد و تا ابد تکرار می شود و ادامه میابد. همه این موارد و عناصر در داستانهای دیگر ما همانند کوراوغلو نیز صادق هستند. چه میتوانیم بکنیم؟ همان کارهایی که در ولنتاین انجام میدهیم میتوان در سونای نیز انجام گیرد. نباید انتظار داشته باشیم که فعلا بازی های مخصوص آن روز همان طور که در گذشته بوده، انجام گیرد.

هر هدایایی باشد که رنگ بوی عشق نیز داشته باشد. این هدایا می تواند از شمع، گل، عروسک و صنایع دستی گرفته تا یک کتاب. اگر بتوانید چیزی پیدا کنید که نشانی از ماه داشته باشد که سنگ تمام گذاشته اید.

بیشتر بخوانید

ناسیونالیسم ایرانی و مناقشه قره‌باغ / میلاد بالسینی

مواضعی که در رابطه با آزادسازی قره‌باغ اشغالی عموما در بین سه ملت آذربایجانی، ایرانی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *