خانه / آذربایجان / ۳۱ مارس سالگرد نسل کشی مردم آزربایجان است.

۳۱ مارس سالگرد نسل کشی مردم آزربایجان است.

۳۱ مارس سالگرد نسل کشی مردم آزربایجان است.

اؤیرنجى: امروز ۳۱ مارس سالروز گرامیداشت نسل کشی مردم آزربایجان از سوی ارامنه است. ارامنه‌ای که با رویای تاسیس ارمنستان واهی بزرگ از اوایل قرن بیستم چندین نسل کشی بزرگ بر علیه تورک‌های آزربایجان را سامان دادند که آخرین آنها در اوایل دهه نود و در قره باغ روی داد.

در ۳۱ مارس سال ۱۹۱۸ بدنبال هجوم نیروهای ارمنی، روس و کمونیست در باکو به ملت تورک آزربایجان، نزدیک به ده هزار نفر از تورکها در موطن خود به شهادت رسیدند.

این نسل کشی بدین صورت روی داد که پس از آنکه داشناک‌های ارامنه در سال ۱۹۱۸ حکومت را بدست آوردند به رهبری ستپان شائومیان در ماه های مارس و آوریل در شهرهای باکو، شاماخی و برخی شهرهای دیگر آزربایجان هزاران نفر از مردم بیگناه آزربایجان را به‌طور وحشییانه قتل عام کردند.

در آن هنگام حکومت عثمانی تورکیه ضمن ارائه کمکهای خود به آزربایجان از گسترش این حادثه جلوگیری کرد.

این حادثه یکی از دهشتناکترین فاجعه‌های جهانی در قرن بیستم بوده است.

ارامنه جنایتکار همچنین در باکو در تاریخ ۳۰ ام ماه مارس ۱۹۱۸ یعنی در خلال دو روز ۱۷ هزار انسان بی دفاع را که اکثریت آنها را زنان و کودکان و سالمندان تشکیل می داد به قتل رساندند.

نسل کشی مردم آزربایجان توسط ارامنه افراطی با کمک ارتش روسیه در شهر قوبا در سال ۱۹۱۸ در جهت ایجاد رویای ارمنستان بزرگ از جنوب روسیه تا قسمت هایی از آزربایجان جنوبی و تا نزدیکی های آنکارا روی داد.

در تورکیه پان ارمنیستهای داشناک از مسلمان تا  یهودی حتی مسیحی های قوبا را نیز با وحشیانه ترین شکل به قتل رساندند.

این نسل کشی ها از سوی ارامنه در آزربایجان جنوبی نیز با هدف فوق و به طور همزمان روی داد.

در مارس  سال ۱۹۱۸  مصادف با اسفند ۱۲۹۷  با همکاری سربازان روسیه و انگلیس شروع به قتل عام در شهرهای اورمیه، خوی، سلماس و ماکو نمودند. در این جنایت‌ها اکراد مهاجر نیز دست داشتند.

گفتنی است قتل عام‌های متعددی در تاریخ بر علیه تورکان صورت گرفته است. نسل کشی تورک ها با هدف پایان دادن به هستی و حضور فیزیکی آن ها، در قفقاز، بوسنی، مورا، بالکان و … طی سده های مختلف به خصوص در ۲۰ سال گذشته صورت پذیرفته است. قتل عام‌های تورکان چوخور سعد (ایروان)، باکو، گنجه، ایغدیر تنها نمونه های چندی از این نسل کشی هائی می باشد که هویت تورکان را هدف قرار داده است.

شایان ذکر است در سال ۱۹۹۸ با دستور حیدر علی‌اف رئیس جمهور وقت آزربایجان ۳۱ مارس بعنوان روز قتل عام آزربایجانیان اعلام شد.

 

بیشتر بخوانید

توقیف نفت کشی رژیم ایران توسط دولت جبل الطارق یکماه دیگر تمدید شد

اؤیرنجى: دادگاه عالی جبل‌الطارق توقیف نفتکش «گریس ۱» حامل نفت خام ایران به سوریه را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *