پنج شنبه - ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸
خبر فوری
خانه / اخبار / ۸۰۰ نفر؛ شمار دستگیر شدگان عرب و محاصره کوی علوی اهواز توسط عوامل شوونیسم فارس!

۸۰۰ نفر؛ شمار دستگیر شدگان عرب و محاصره کوی علوی اهواز توسط عوامل شوونیسم فارس!

اؤیرنجى : گزارش های رسیده از اهواز گویای یورش گسترده و بی سابقه رژیم ایران علیه مردم عرب است. وفق گفته برخی از فعالان، شمار دستگیر شدگان به حدود هشتصد نفر رسیده است که میان آنان زن و مرد و پیر و جوان و تحصیلکرده و غیر آن دیده می شود. اینان را در اهواز و خفاجیه (سوسنگرد) و شوش و دیگر شهرها و روستاهای محنت زده استان دستگیر کرده اند.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از فعالین ملی و مدنی عرب الاهواز ؛ هم اکنون – شامگاه پنجشنبه به وقت ایران – حی الثوره (کوی علوی) اهواز در محاصره پلیس و نیروهای امنیتی قرار دارد و رژیم ج ا ا که زورش به نیروهای اسراییلی در سوریه نمی رسد به جان مردم عرب افتاده است.

شنیده ها حاکی است سران سیاسی و اطلاعاتی رژیم گفته اند که می خواهند ریشه ناآرامی ها را در استان اهواز برکنند. چنین سخنی را پس از بازداشت های بعد از انتفاضه ۲۰۰۵ نیز گفتند و گفتند که با دستگیری ۵۰۰ – ۶۰۰ نفر غائله خلق عرب می خوابد اما نخوابید بلکه پس از مدتی دوباره سربرآورد.

همان گونه که پس از سرکوب خونین محمره (خرمشهر) در تابستان ۵۸ نیز این خلق پایدار از پای در نیافتاد. تنها راه آرامش در این خطه بلاخیز، اعتراف به حقوق ملی و تاریخی این ملت است؛ چیزی که قداره بندان ج ا ا به آن باور ندارند.

می توان این یورش را در گستره پهن تر تحرک رژیم برای دستگیرى و ترور فعالان در آزربایجان و تهران و در خارج از جغرافیای ایران نام نیز مشاهده نمود ؛ لاکن ظاهرا در اقلیم اهواز از شروع سال ۱۳۹۷ بسا وسیع تر از هر سال دیگری شدت گرفته است.

بیشتر بخوانید

از سیاست های پاکسازی دینی و قومیتی در چین تا سیاست حذف زبان مادری در ایران

  چند روزی است که خبری تمام کنش‌گران در حوزه فرهنگ و هویت اقوام را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *