خانه / اخبار / ۸ سال حبس و دوسال تبعید ؛ حکم بیدادگاه شوونیسم فارس بر علیه “عباس لسانی”

۸ سال حبس و دوسال تبعید ؛ حکم بیدادگاه شوونیسم فارس بر علیه “عباس لسانی”

اؤیرنجى : بیدادگاه انقلاب شوونیسم فارس شعبه اردبیل «عباس لسانی» فعال سیاسی و ملی سرشناس حرکت ملی آزربایجان جنوبی را به «هشت سال حبس و دو سال تبعید به یزد همراه با خانواده‌اش» محکوم نمود!

به گزارش اؤیرنجى به نقل از گوناز تی وی ؛ امروز دوشنبه ۱۷ تیرماه ۹۸، شعبه اول بیدادگاه انقلاب شوونیسم فارس در اردبیل، «حکم بدوی» عباس لسانی را به وکلیش ابلاغ کرد. طبق حکم صادره، عباس لسانی به «هشت سال حبس و دو سال تبعید به یزد همراه با خانواده‌اش»، محکوم شده است.

آقای لسانی از ۲۵ دیماه ۹۷، در حالی که برای واخواهی در پرونده‌ای به شعبه دوم انقلاب تبریز مراجعه کرده بود قبل از خروج از دادگاه توسط نیروهای قضایی-امنیتی ربوده و تحت بازداشت اداره اطلاعات اردبیل درآمد. بازداشتی که باعث اعتراضات مکرر از سوی فعالین مدنی آزربایجان شد و به تبع آن، اعتراضات لایه‌های مختلف جامعه آزربایجان را برانگیخت.

در ادامه و با گسترش اعتراضات، «قاضی نونهال» معاون دادستانی اردبیل، چهار اتهام سنگین «ترغیب و تحریک مردم آزربایجان غربی برای مسلح شدن»، «تهدید علیه امنیت ملی»، «تشکیل گروه غیرقانونی» و «تبلیغ علیه نظام» را به آقای لسانی تفهیم کرد.

اتهاماتی که نه آقای لسانی آنها را قبول کرد و نه جامعه آذربایجانی در برابر آنها حاضر به سکوت شد.

عباس لسانی در جلسات دادگاه با رد اتهامات، دستگیری و روند دادرسی در این پرونده را غیرقانونی و بخشی از سناریویی دانست که با استیصال از مدنی بودن جنبش آزربایجان در تلاش است تا این جنبش را با غیر مدنی جلوه دادن، راحت‌تر سرکوب نماید.

جلسه چهارم و نهایی رسیدگی به اتهامات عباس لسانی روز پنجشنبه ۶ تیرماه ۹٨ در شعبه یک بیدادگاه انقلاب اردبیل برگزار شد که در آن آقای لسانی خطاب به قاضی پرونده گفت: «همانطور که همه در جریان بی‌اساس و کذب بودن اتهامات مطرح شده قرار گرفته‌اند، امید آن می‌رود مراجع قضایی نیز به حساسیت و لزوم حفظ استقلال  در چنین پرونده‌هایی رسیده باشند.»

آقای لسانی همچنین با تاکید بر مدنی بودن حرکت ملی آزربایجان گفت: «با توجه به هرگونه عدم وابستگی این حرکت به عناصر بیرون از این جنبش، تمام تلاشها جهت القائات غیر و به تبع آن بهانه‌ برای ایجاد سرکوب و خفقان در لایه‌های مبارزات ملی-مدنی ملت تورک آزربایجان ناکام خواهد ماند.»

عباس لسانی در این پرونده از ۶ خرداد ۹۸ تا روز ۲۵ همان ماه که برابر با جلسه دوم دادگاهش بود، دست به اعتصاب غذا زد.

علت اعتصاب غذای این فعال مطرح آزربایجانی خودداری مسئولین زندان اردبیل از تحویل اوراق خلاصه‌ی پرونده‌ وی که از سوی وکیلش تهیه و به دفتر این زندان ارسال شده، بود.

بیشتر بخوانید

ویزای ۲۰ دانشجوی ایرانی در یکماه توسط آمریکا لغو گردیده است!

اؤیرنجى : شبکه «ان‌بی‌سی» گزارش داده است که وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، روادید …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *