خانه / اخبار / ‌محاکمه «فرهاد حکیم زاده» نژادپرست ایرانی!

‌محاکمه «فرهاد حکیم زاده» نژادپرست ایرانی!

‌‏
اؤیرنجى : روزنامه گاردین گزارش داده که دادگاهی در بریتانیا به اتهام یک ایرانی رسیدگی می کند که متهم است در مدت هفت سال کتابهای تاریخی را قرض گرفته و صفحاتی از آنها را جدا کرده است.

به گزارش اؤیرنجى ؛ گاردین در گزارش مفصلی می نویسد که یک ایرانی ثروتمند به نام فرهاد حکیم زاده به بیش از ۱۵۰ کتاب و اثر تاریخی و بسیار پرقیمت مربوط به بعد از قرن‌ شانزدهم میلادی که در کتابخانه‌ ملی بریتانیا در لندن نگهداری می‌شده، آسیب وارد کرده است.جرم وی مخدوش کردن١۵٠کتاب تاریخی است موضوع کتابهاسفرنامه های اورپاییهابه ایران وحکومتهای ترکی ومغولی بود! به نوشته گاردین، این ایرانی دانشگاهی خساراتی وارد آورده که به هیچ وجه قابل جبران نیست. صدمات وارد شده با چشم غیر حرفه ای قابل تشخیص نیست و در لابلای اوراقی قرار دارد که با دست صحافی شده اند و حدیث سفرهای اروپاییان به ایران، بین النهرین و امپراطوری ترک و مغول است.

به نوشته گاردین، پژوهشگران ارشد کتابخانه حیران مانده اند که چرا فرهاد حکیمزاده، تحصیل کرده دانشگاه هاروارد، ناشر و متفکر با یک چاقوی جراحی به جان ۱۵۰ کتابی افتاده است که قرن هاست در مجموعه ملی محفوظ بوده اند.

تلاش های بی بی سی فارسی برای تماس و جویا شدن نظر آقای حکیمزاده درباره این اتهامات بی نتیجه ماند.
‎فرهاد حکیم‌زاده، نویسنده، مدیر انتشارات و رییس سابق «بنیاد میراث ایران »که در لندن زندگی می‌کند، با استفاده از تیغ جراحی صفحات کتاب‌های تاریخی و ارزشمندی را جدا کرده است که برخی از آنها متعلق به قرن شانزدهم بودند.

گاردین در گزارش مفصلی که در سال ۲۰۰۹ منتشر کرد نوشت که یک ایرانی ثروتمند به نام فرهاد حکیم زاده به بیش از ۱۵۰ کتاب و اثر تاریخی و بسیار پرقیمت مربوط به بعد از قرن‌ شانزدهم میلادی که در کتابخانه‌ ملی بریتانیا در لندن نگهداری می‌شده، آسیب وارد کرده است. به نوشته گاردین، پژوهشگران ارشد کتابخانه حیران مانده اند که چرا فرهاد حکیمزاده، تحصیل کرده دانشگاه هاروارد، ناشر و متفکر با یک چاقوی جراحی به جان ۱۵۰ کتابی افتاده است که قرن هاست در مجموعه ملی محفوظ بوده اند. خسارت مالی که او در طی هفت سال به بار آورده است چیزی حول و حوش چهارصدهزار پوند است اما دکتر کریستین جنسن، مسئول بخش مجموعه چاپی کتابخانه می گوید به هیچ عنوان نمی توان قیمتی روی کتابها و نقشه هایی که او نابود کرده گذاشت. گاردین از قول جنسن می نویسد: این اشیاء تاریخی برای همیشه ناقص شده اند. شما نمی توانید کار او را جبران کنید. او بخشی از شواهد تاریخی درباره اولین سفرهای اروپایی به جایی که ما امروزه به آن خاورمیانه و چین می گوییم از بین برده است. من بسیار عصبانی هستم. این فرد متمول چیزی را نابود کرده که متعلق به همه است.”

‎حکیم‌زاده که مدافع فرهنگ ایرانی و دارای گرایش های باستان گرایانه است چهره‌ای کاملا مورد اعتماد سلطنت‌طلبان بود و با بودجه‌های کلانی که در اختیار او قرار می‌گرفت، هر ساله چندین کنفرانس و همایش درباره فرهنگ و تاریخ ایران و طبق دیدگاه‌های همفکرانش برگزار می‌کرد و بنیادی با عنوان «بنیاد میراث ایران» در لندن هم پایه‌گذاری کرده بود. هم اکنون نام حکیم زاده از این بنیاد برداشته شده، اما همچنان این بنیاد به کار خود ادامه می دهد.
‎نقشه مربوط به امپراطوری ترک‌ها و برخی نقشه های تاریخی مربوط به منطقه خلیج  از جمله آثاری هستند که توسط حکیم زاده نابود شده اند.

.

بیشتر بخوانید

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

اؤیرنجی: یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *