خانه / حقوق بشر / ‍ آب کارون را می‌بریم و به هیچکس هیچ ربطی ندارد / میلاد بالسینی

‍ آب کارون را می‌بریم و به هیچکس هیچ ربطی ندارد / میلاد بالسینی

شامگاه یکشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۱ یعنی نزدیک به ۳۰ ساعت پس از وقوع زلزله‌ی قاراداغ -که دنیا بر سر اهالی قاراداغ خراب شد و جان صدها تن را گرفت- شبکه ۳ اقدام به پخش برنامه مضحک «خنده بازار» کرد. این در حالی بود که در استان آذربایجان شرقی دو روز به دلیل مرگ تعدادی از اهالی آذربایجان عزای عمومی اعلام شده بود. ناگفته نماند که میزان خبررسانی از آن زلزله هم در حد «زیرنویس»ی در شبکه خبر بود.

در حال حاضر هم که اعتراضات اهالی استان خوزستان در تمامی شهرهای آن توسط هزاران هزار نفر با شعار انا العطشان و کشته شدن سه نفر از جوانان عرب به نام‌های مصطفی نعیماوی در شادگان، قاسم خضیری در کوت عبدالله و علی مزرعه در اهواز در پی تیراندازی نیروهای نظامی جریان دارد، سایت مشرق نیوز در گزارشی با عنوان «عکس/ شور و نشاط زاینده‌رود» شادی شهرواندان اصفهانی را با آبی که از سرشاخه‌های کارون به زاینده‌رود منتقل شده است را منتشر کرده است. شاید هم این گزارش تفسیری از سخن استاندار یزد است که تیتر صفحه اول روزنامه سرآغاز در روز شنبه ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۵ بود: «آب کارون را می‌بریم و به هیچ کس هیچ ربطی ندارد».

حالا هم شادی شهروندان اصفهانی درست در روزهایی است که خون جوانان عرب در خوزستان جاری می‌شود. اما سوال اینجاست که آیا شادی شهروندان اصفهانی به ریخته شدن خون جوانان عرب است؟! زیرا به همان آبی شادی می‌کنند که جوانان عرب بخاطر اعتراض به نداشتنش به خاک و خون کشیده می‌شوند. آیا همزمانی انتشار این گزارش با گزارش‌های رسیده از اعتراضات شهرهای خوزستان، پخش برنامه خندوانه پس از زلزله قاراداغ را تداعی نمی‌کند؟! آیا تاریخ تکرار نمی‌شود؟! کمدی یا تراژدی؟!

#آرخانداییق_الاحواز
#آزربایجان_تالاندی

بیشتر بخوانید

عاشورای ترکان در اردبیل دوره صفوی از نگاه سیاح آلمانی آدام اولئاریوس /دکتر توحید ملک زاده

آدام اولئاریوس سفرنامه‌نویس آلمانی بود که در سال ۱۶۰۳ م متولد شد او پس از …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *