خانه / آذربایجان / ‍ ارمنستان به مناطقی که آزربایجان و ترکیه پروژه مشترک دارند حمله می‌کند

‍ ارمنستان به مناطقی که آزربایجان و ترکیه پروژه مشترک دارند حمله می‌کند

اؤیرنجى : ارمنستان طی روزهای اخیر در حالی به شهر مرزی تووز حملاتی ترتیب می‌دهد که این منطقه نقطه آغاز پروژه‌های مشترک ترکیه و جمهوری آزربایجان شمالی از جمله خط راه آهن باکو – تفلیس – کارس، خط لوله نفتی باکو – تفلیس-جیهان و خط لوله گاز طبیعی و تاناپ است.

توافق‌نامه ۱۹۹۴ ارمنستان و جمهوری آزربایجان شمالی برای برقراری آتش‌بس در منطقه کوهستانی قره باغ و ۷ استان اطراف آن که طی سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۳ تحت اشغال ارمنی‌ها بود، تاکنون بارها نقض شده است.

درگیری‌های سالهای اخیر در خط مقدم در قره‌باغ اشغالی و استانهای دیگر، این بار به خط مرزی دو کشور رسیده است.
ارتش ارمنستان ۱۲ جولای نیز اقدام به حملات توپخانه‌ای به مواضع آذربایجان در منطقه تووز کرده و با پاسخ متقابل ارتش این کشور که منجر به تلفاتی نیز شد، عقب‌نشینی کرد اما ایروان به حملات خود طی روزهای بعد نیز ادامه داد.
ارتش آزربایجان که در این درگیری‌ها چندین شهید نیز داد، اجازه عبور و پیشروی را به ارمنستان نداد.

ارتش ارمنستان که با استفاده از سلاح‌های سنگین درصدد اشغال ارتفاعات استراتژیک تحت کنترل ارتش جمهوری آزربایجان بود، وقتی با شکست مواجه شد به غیرنظامیان حمله کرد.

بر اثر شلیک توپ از سوی ارتش ارمنستان به روستای آغدام در شهر مرزی «تووز»، یک غیرنظامی جان خود را از دست داده و خسارت بالایی به روستاهای دوندار قوشچو و وحیدلی وارد شد.

سوالی که ذهن افکار عمومی در آذربایجان را مشغول کرده این است که چرا ارمنستان مناطق مرزی را به جای خط مقدم هدف قرار داده است.

به نظر می‌رسد یکی از دلایل پشت پرده این حملات، ایجاد تنش‌های مصنوعی از سوی ارمنستان که درگیر بحران سیاسی و اقتصادی است، باشد.

یکی دیگر از برنامه‌های دولت ایروان این است که با ایجاد تنش در مرز سازمان پیمان امنیت جمعی به رهبری روسیه را به حمایت از خود وادارد.

شهر مرزی تووز به لحاظ قرارگیری در خط ترابری و انتقال انرژی میان آذربایجان و ترکیه از جایگاه استراتژیکی برخوردار است. یکی دیگر از دلایل حمله به تووز تصرف برخی از ارتفاعات استراتژیک برای کنترل خطوط ترابری و انتقال انرژی، است.

خط راه آهن باکو – تفلیس – کارس، خط لوله نفتی باکو – تفلیس-جیهان و خط لوله گاز طبیعی، پروژه خط لوله انتقال گاز طبیعی ترانس آناتولی ( تاناپ) که از قفقاز جنوبی شروع می‌شود، از تووز عبور می‌کند. تنها جاده‌ای که آزربایجان را از طریق گرجستان به ترکیه می‌رساند، در این مسیر قرار دارد.

بیشتر بخوانید

دو ماه بی خبری از سرنوشت خانواده آزربایجانی بازداشت شده در اعتراضات تبریز!

اؤیرنجی : علیرغم گذشت ۵۵ روز از بازداشت شدن امید هاشم پور، امیر هاشم پور …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *