پنج شنبه - ۲ بهمن ۱۳۹۹
خانه / حقوق بشر / ‍ انواع خشونت علیه زنان را بشناسیم

‍ انواع خشونت علیه زنان را بشناسیم

خشونت علیه زنان ، که از ۲۵ نوامبر تا ۱۰ دسامبر هر سال به ۱۶ روز نارنجی محو این شکل از خشونت اختصاص دارد ، شکلی از خشونت بر مبنای جنسیت است که برای محو و از بین بردنش پیش از هر چیزی لازم است که دانش جنسیتی خود را بالا ببریم ، کلیشه‌های جنسیتی را بشناسیم و به دنبال اصلاح باورها و رفتارهای سکسیستی (جنس‌گرایانه یا جنسیت زده) خود و اطرافیانمان باشیم و بدانیم یک زندگی امن و آرام چه شکلی است و چه چیزهایی در رفتار و گفتار ما و دیگران ، باعث سلب این امنیت و آرامش در زندگی زنان می شود.

ما باید بدانیم خشونت علیه زنان یک موضوع جنسیت محور است و بررسی این شکل از خشونت و انواع مختلف آن ، با بررسی خشونت به شکل کلی و عام این مفهوم متفاوت است.
اگر عنصر جنسیت را در این مسئله نادیده بگیریم ، نه می توانیم این مسئله مهم را درست بشناسیم و نه می توانیم برای محو شدنش قدمی برداریم.
خشونت علیه زنان ، پنج شکل شناخته شده دارد که #۱۶ روز نارنجی فرصت خوبیست تا نسبت به شناخت مصادیق این خشونتهای مختلف ، حساس تر شویم و آگاهی مان را به دیگران هم منتقل کنیم.

خشونت روانی کلامی :
در بین انواع خشونت خانگی علیه زنان ، این شکل از خشونت بالاترین فراوانی را دارد.
شاید ارائه تعریفی یک خطی از آن کار سختی باشد ، اما به همه ما زنان از آنچه فکر میکنیم بسیار نزدیک تر است.
گذشته از انواع توهین ، تحقیر ، تمسخر ، عیبجویی ، تهدید ، سرزنش ، امر و نهی و غیره که شخص راتحت فشار روانی می گذارد ، انواع و اقسام عبارتها و جملاتی که ممکن است در قالب طنز ، لطیفه ، توصیف و یا به بهانه خیرخواهی و دلسوزی در حق زنان بیان شود و محتوایی جنسیت زده و سکسیستی دارد ، می تواند زنان را به لحاظ روانی تحت فشار بگذارد.

خشونت اجتماعی : منظور از این شکل خشونت ، خشونت در اجتماع نیست !
منظور به هر شکلی محدود کردن روابط اجتماعی فرد است.
تعیین کردن اینکه زن با چه کسانی در رفت و آمد باشد یا نباشد یا در عرصه اجتماعی تا چه حد فعال باشد و حضور داشته باشد ، می تواند مصداقی از خشونت اجتماعی باشد. #ممانعت_از_رشد_و_خودشکوفایی زن ، یکی از مصادیق خشونت اجتماعی است که شامل منع زن از ادامه تحصیل یا اشتغال و غیره می شود.
این شکل از خشونت سومین رتبه را در انوا خشونت در ایران داشته است.

خشونت اقتصادی : محروم کردن زن از نیازهای مادی اش ، در اختیار گرفتن درآمد زن ، آسیب رساندن یا تصرف در اموال زن ، یا سوءاستفاده مالی از او مصادیقی از خشونت اقتصادی علیه زنان است.
اگر مقوله کار خانگی رایگانی که زنان در همه خانه ها انجام می دهند را هم به این معادله اضافه کنیم ، متوجه سوءاستفاده های اقتصادی گسترده ای که تقریبا از همه زنان می شود خواهیم شد.

خشونت فیزیکی : خشونت فیزیکی دومین رتبه را در انواع خشونت های خانگی علیه زنان در ایران داشته است و هنوز و همچنان در جامعه بیش از آنچه ما تصورش را می کنیم رخ می دهد. خشونت فیزیکی به زن ، آزار و اذیت جسمانی ، ضرب و جرح ، کشیدن مو ، سوزاندن ، زندانی کردن ، اخراج از خانه ، محروم کردن از غذا ، سیلی یا لگد و مشت زدن ، کشیدن و هل دادن ، محکم کوبیدن در ، به هم زدن سفره و میز غذا و شکستن اشیای منزل و ناامن کردن فضا را شامل می شود.
درباره خشونت فیزیکی باورهای نادرست زیادی درباره مردان خشونتگر وجود دارد و همچنین ” فنر خشونت ” در اینجا اهمیت خود را نشان می دهد که امیدوارم در این ۱۶ روز نارنجی درباره آنها اطلاعات کسب کنیم.

خشونت جنسی :
به هر شکلی از سواستفاده یا آزار جنسی زنان گفته می شود که البته فقط هم شامل تجاوز یا رابطه جنسی همراه با خشونت نمی شود.
بلکه آزار و اذیتهای خیابانی که گاهی در فضاهای عمومی رخ می دهد مثل دستمالی کردن و غیره نیز مصادیقی از خشونت های جنسی علیه زنان هستند.

این ۱۶ روز فرصت مغتنمی ست تا ما از مصادیق عینی این انواع خشونت ها بگوییم و بنویسیم و جامعه را نسبت به عواقب خشونت علیه زنان که آثار مخرب روحی و جسمی و جنسی برای زنان دارد آگاه کنیم تا جامعه ای سالم تر و خانه هایی امن تر داشته باشیم.

بیشتر بخوانید

افزایش حمایتها از اعتصاب غذای یوسف کاری؛ سه زندانی دیگر تورک نیز از فردا اعتصاب می‌کنند!

اؤیرنجى: بهنام شیخی ، توحید امیر امینی و کیانوش اصلانی سه زندانی سیاسی تورک محبوس …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *