خبر فوری
خانه / مقاله / ‍ بابک قالاسی / حاضیرلایان:حامد آقائی

‍ بابک قالاسی / حاضیرلایان:حامد آقائی

در جنوب رود آراز ، کوه های بسیار صعب العبوری قرار دارند که به نام کوه های قره داغ معروف هستند.ارتفاع متوسط این کوه ها ۲۴۴۰ متر ولی ارتفاع بلندترین آن به ۳۶۶۰ متر هم میرسد.

قلعه مشهور بابک در ۳ کیلومتری جنوب غربی شهرستان کلیبر و در ارتفاع ۲۳۰۰ متری از سطح دریا، بر روی قله معروف “بذ” قرار دارد.

وجود سفالینه هایی منقوش و لعاب خورده کز دل خاک های قلعه بیرون آمده یک دوره استقرار را تا اوایل قرن هفتم هجری نمایش میدهد.

سکه هتیی از قصر و تالار کشف شده که پاره ای از آنها به علت ساییدگی ، زنگ زدگی فراوان قابل خواندن نبودند و در بین اینها سکه هایی مربوط به اتابکان آزربایجان و … (قرن ششم و هفتم هجری) بدست آمد.

بررسی و تحقیق در کیفیت ساختمان نشان داد که بخش های فوقانی قلعه ، یک بار دستخوش ویرانی شده و تعمیر و ساختمان مجدد در آن احتمالا در قرن چهارم و پنجم هجری انجام گردیده است و ساکنان آن برای اولین بار در آن قرون در کفبندی اتاق ها آجر بکار برده اند.

چه ، در بنای اصلی ، جز سنگ مصالح دیگری بکار نرفته است و قسمت های تعمیر شده و دوباره سازی شده کاملا خود را نمایان میسازند.اخیرا خرابه یک آسیای بادی در میان ویرانه قلعه کشف شده بود.در جوار تنورهای کشف شده سفالینه های زیبایی که مربوط به قرون سوم هجری است کشف شده ، این سفالینه ها که بشقاب ها و کاسه هایی القا میکنند در کناره های لبه ی خود سوراخ هایی دارند که سربازان با ریسمانی آن را به ترک اسب خود میبستند.

با کشف این نوع سفالینه ها و همچنین شواهد تاریخی که از مورخان وجود دارد،مسلم گردید که بنای موصوف(بذ) ، یکی از جایگاه های اصلی بابک خرمدین،قهرمان ملی و دلاور آزربایجان است که در سال ۲۰۱ هجری قمری (۸۱۶ میلادی) بر علیه سلطه خلفای ستمگر عباسی قیام کرد و به مدت ۲۲ سال دلاورانه جنگید.

در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی برای اولین بار مردم آزربایجان به مناسبت “سالروز تولد قهرمان ملی آزربایجان،بابک خرمدین،” یا “میللی اویانیش گونو” ، روزهای ۹ و ۱۰ تیرماه – پنجشنبه و جمعه – با جمعیت ۹۰ الی ۲۰۰ هزار نفری در “بابک قالاسی” گرد هم آمدند.

بعد آن سال، پنجشنبه-جمعه دوم تیرماه ، به طور دائم “بابک قالاسی مراسیمی”(مراسم قلعه بابک) نامگذاری گردید و سالهای ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۳ ، صدها هزار تورک در این مراسم شرکت کرده و در این دو روز در عرصه ی تاریخ ، ادبیات ، زبان ، فولکلور ، موسیقی ، داستان و دیگر فعالیت های فرهنگی – هنری در دل این طبیعت زیبا ، برنامه های متنوع و تماما مدنی اجرا کردند که از سال ۱۳۸۴ به بعد ، به طور تام از اجرای این فعالیتها ممانعت شد.

بیشتر بخوانید

خورداد اولای‌لاری، تورک اویانیش سوره‌جی باخیمیندان / محمد رحمانی فر

  ۱۳ ایل بوندان قاباق، ایران قزئته‌سینده یاییملانمیش بیر کاریکاتور بو اؤلکه‌ده یاشایان تورک‌لری خیاوان‌لارا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *