خانه / اخبار / ‍ بیدادگاه تجدیدنظر دستگیرشدگان روز جهانی زبان مادری ؛ دو فعال تورک در تهران مجموعا به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس محکوم شدند!

‍ بیدادگاه تجدیدنظر دستگیرشدگان روز جهانی زبان مادری ؛ دو فعال تورک در تهران مجموعا به ۱۲ سال و ۶ ماه حبس محکوم شدند!

اؤیرنجى : بیدادگاه تجدید نظر استان تهران رای نهایی خود را در خصوص پرونده توحید امیرامینی و کیانوش اصلانی فعالین ملی آزربایجانی صادر کرد که بر اساس رای صادره توحید امیرامینی به ۷سال و نیم و کیانوش اصلانی به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده اند.

این فعالین تورک در روز ۱ اسفند۱۳۹۷ همزمان با گرامیداشت روز جهانی زبان مادری در تهران دستگیر شده بودند که پس از محاکمه در شعبه ۲۶ بیدادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی افشار با اتهام “اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی” و “فعالیت تبلیغی علیه نظام” محاکمه شده ، که از اتهام‌ اول، امیر امینی به ۷.۵ و اصلانی‌ قوجه بیگلو به ۵ سال و از اتهام دوم نیز امیر‌امینی به ۱٨ ماه حبس تعزیری محکوم شده و آقای اصلانی قوجه بیگلو تبرئه گردیده بود.

همچنین در این حکم کیانوش اصلانی قوجه بیگلو به مدت دو سال ضمن محرومیت از حقوق شهروندی و اجتماعی از عضویت در تمامی گروه‌ها نیز منع شده بود. که قاضی شعبه ۳۶ تجدید نظر زرگر با برائت آقای امیر امینی از اتهام تبلیغ علیه نظام ، مابقی حکم صادره بدوی را عینا تایید و این دو فعال را در مجموع به ۱۲ سال ونیم زندان محکوم کرد.

مهندس کیانوش اصلانی قوجه بیگلو دانشجوی مقطع فوق لیسانس رشته مهندسی عمران دانشگاه آزاد تهران و توحید امیر امینی از فعالان مدنی در آزربایجان بوده که پس از هفته‌ها بازجویی و ده‌ها روز سلولهای انفرادی به بند ۴ زندان اوین منتقل شده‌ و تا لحظه تنظیم گزارش در همان بند در حال سپری کردن دوران محکومیت خویش هستند.

در پایان لازم به ذکر است طی ماههای اخیر فشار بر فعالین آزربایجانی به مراتب بیشتر گردیده است و فعالین ملى آزربایجانی ساکن تبریز به نامهای”محمد محمودی،اکبر مهاجری،شاهین برزگر،ایوب شیری،روزبه پیری،یاشار پیری،ناصر خلوصی،داود شیری،بابک حسینی مقدم و…”که در حوادث ۲۸ آبان۱۳۹۸ بازداشت شده بودند علی رغم گذشت ۷۰ روز از بازداشتشان تحت بازجویی در انفرادی بوده وامکان ملاقات با خانواده را ندارند.

بی خبری پس از بازداشت علیرضا فرشی و اکبر نعیمی فعالین حقوق زبانی و زینب همرنگ فعال فرهنگی نیز ادامه دارد.

کتابخانه اندیشه نو و انتشاراتی تکدرخت پلمپ گردیده و محکومیت مدیرمسئول انتشارات تکدرخت آقای احسان شکرخدایی به یک سال حبس در شهر تهران بر نگرانی افزوده است.

عدم موافقت با آزادی موقت حکیمه احمدی و مژگان صیامی تا بازداشت سجاد شهیری در شهر نقده ، حکم سنگین یوسف کاری فعال اردبیلی و هجوم به محل کار علی عزیزی و اشکان سعادتمهر در شهر اورمیه و بازداشت حجت امامی معلم و فعال مدنی آزربایجانی در شهر سایین قالا(شاهین دژ) و محکومیت اکبر آزاد ،علیرضا فرشی ،بهنام شیخی و حمید منافی به ۱۶ سال حبس تعزیری و تبعید در بیدادگاه تجدید نظر و احکام سنگین آقایان عباس لسانی و کاظم صفابخش و … حاکی از آن است که حاکمیت سیاست سرکوب و مشت آهنین را در قبال فعالین مدنی آزربایجانی اتخاذ کرده است.

بیشتر بخوانید

سهند معالی ؛ فعال ملی آزربایجانی با اتمام مرخصی به زندان سراب بازگشت!

اؤیرنجى : سهند معالی فعال ملی آزربایجانی ساکن سراب که دوران محکومیت یکساله خود در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *