خبر فوری
خانه / آذربایجان / ‍ رهبر جمهوری آزربایجان غربی خواستار «خودمختاری» برای تورکان آزربایجانی در ارمنستان شد.

‍ رهبر جمهوری آزربایجان غربی خواستار «خودمختاری» برای تورکان آزربایجانی در ارمنستان شد.

اؤیرنجى: پروفسور قافار چخماقلی بنیانگذار جمهوری آزربایجان غربی با مرکزیت ایروان تاکید دارد باید شرایط برای بازگشت تورکان آزربایجان به اراضی تاریخی ایروان، زنگی باسار، گوئیچه، زنگه زور، گومرو، درلیز و تمامی مناطق اشغال شده از سوی ارمنستان، باید فراهم شود.

پروفسور چخماقلی می گوید: «اگر ارمنستان درخصوص سرنوشت ۶۰،۰۰۰ ارمنی ساکن در قاراباغ می اندیشد، پس باید ۲۵۰،۰۰۰ آزربایجانی اخراج شده از ارمنستان را نیز در نظر بگیرد و حق ما را در سرزمینهای اشغال شده به رسمیت بشناسد.»

بنیانگذار جمهوری آزربایجان غربی (ایروان) در گفتگو با خبرگزاری «آخار» گفت: «آزربایجان باید در مذاکرات سرنوشت تورکان ایروان را به عنوان یک استدلال رسمی بر روی میز مذاکره قرار دهد.»

پروفسور چخماقلی تاکید دارد: «اگر در مورد خودمختاری ارامنه در قاراباغ کوهستانی صحبت می شود پس باید تورکان آزربایجانی ایروان نیز از حقوق خود برخوردار شوند.»

او می افزاید: «باید به جمهوری آزربایجان غربی در مناطق تاریخی زنگه زور و گوئیچه خودمختاری داده شود. این اراضی تاریخی مالکان و شهروندان قانونی دارند. تورکان ایروان می خواهند در سرزمین های خود زندگی کنند و رهبران رسمی ارمنستان باید این واقعیت را در نظر بگیرد.»

دولت در تبعید جمهوری آزربایجان غربی اواسط اردیبهشت سال جاری توسط گروهی از روشنفکران، فعالین سیاسی و اجتماعی آذربایجانی به ریاست پروفسور قافار چاخماقلی در تبعید اعلام موجودیت کرد.

اعضای دولت در تبعید این جمهوری با گردهم آمدن گروهی از مهاجرین جمهوری آزربایجان غربی (ایروان) از اقصی نقاط جهان، شکل گرفته است.

هدف از تشکیل این جمهوری آزادسازی ایروان، زنگی باسار، گوئیچه، زنگه زور، گومرو، درلیز و تمامی مناطق آذربایجان است که از سوی ارمنستان اشغال شده است.

مناطق ایروان، قاراباغ، گوئیچه‌، زنگه زور، زنگی باسار و برخی مناطق دیگر تاریخاً جزئی از اراضی آزربایجان بوده و قبل از اشغال ارامنه دارای اکثریت مطلق جمعیت تورک آزربایجانی بود.

بیشتر بخوانید

بهنام شیخی و حمید منافی ؛ فعالین ملی آزربایجانی با پایان مرخصی به زندان اوین بازگشتند.

اؤیرنجى : «بهنام شیخی» و «حمید منافی نادارلی» فعالین ملی مدنی آزربایجانی با اتمام زمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *