پنج شنبه - ۳۱ مرداد ۱۳۹۸
خانه / مقاله / ‍ کیتاب تانیتیمی ؛ سال‌های سپری شده(خاطرات محمد علی فرزانه) / محمد آناهید

‍ کیتاب تانیتیمی ؛ سال‌های سپری شده(خاطرات محمد علی فرزانه) / محمد آناهید

کتاب “سال‌های سپری شده” مجموعه خاطرات استاد محمد علی فرزانه می‌باشد که به کوشش دکتر صدیقه‌ عدالتی و نیما قوسی(فرزانه) به چاپ رسیده است.

به گفته‌ی خود استاد فرزانه پیشنهاد گردآوری این خاطرات نخستین بار از سوی روشنفکرانی چون صمد بهرنگی و غلامحسین ساعدی و بعد ها از طرف دانشجویان استاد مطرح می‌گردد و سرانجام ایشان را مجاب به ترتیب این اثر می‌کنند.

“سال‌های سپری شده” سیر زندگی شخصی،اجتماعی و سیاسی استاد محمد علی فرزانه را از بدو تولد(۱۳۰۲) تا بهمن ۱۳۵۷ به تصویر می‌کشد و به خوبی فضای سیاسی و اجتماعی این بازه‌ی زمانی را به نمایش می‌گذارد.

تقارن مبارزات سیاسی و فعالیت‌های پژوهشی استاد فرزانه با سال‌های پر آشوب دهه‌های بیست و سی در تبریز و تهران بر اهمیت خاطرات این محقق و فولکلورشناس آذربایجانی می‌افزاید. شرح و بسط فعالیت‌های حزب توده،روی کار آمدن و سقوط فرقه‌ی دموکرات آذربایجان و همچنین نحوه‌ی شکل‌گیری کودتای ۲۸ مرداد از جمله نقاط عطف این کتاب محسوب می‌شوند که در پاره‌ای از موارد آن را به یک منبع تاریخی مبدل می‌سازد.

بی‌شک خالق این سرگذشت،انسانی بزرگ با قلبی سرشار از عشق به آزادی،وطن و هویت خویش است؛ این ظلم‌ستیزی و ایمان به راه آزادی در آنجایی نمود پیدا می‌کند که وقتی تیمسار شهربانی با نشان دادن درجه‌هایش می‌گوید:«این‌ها را همین‌طوری نگرفته‌ام،زحمت کشیده‌ام و خون دل خورده‌ام» و فرزانه در جواب می‌گوید:«من هم آرمانم را راحت به چنگ نیاورده‌ام،شب‌ها و روز‌ها خوانده‌ام و تأمل کرده‌ام تا بدانم دنیا دست کیست،آخر هم فهمیده‌ام که دنیا دست صاحبش که این مردم ساده و زحمتکش هستند نیست و دست قدرت‌طلبان،کلاشان و دلالان است…»

این کتاب دارای پیوست هایی نیز می‌باشد که اشاره به مقالات و آثار استاد فرزانه و سالیان پایانی عمر ایشان دارد.

 

بیشتر بخوانید

آزربایجانلی یازار “عباس پناهی ماکویی‌” نین یاشاییشی و یارادیجیلیغی

یاشاییشی  عباس حاجی علی اکبراوغلو پناهی ماکویی(ماکولو) ۱۹۰۰-جو ایلده ماکو شهرینده ضیالی عاییله‌سینده دوغولموشدور. ایلک …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *