خانه / آذربایجان / ‍ یادواره شهدای قیام خونین خرداد ماه ۸۵ ؛شهید توحید آذریون

‍ یادواره شهدای قیام خونین خرداد ماه ۸۵ ؛شهید توحید آذریون

توحید آذریون یکی از جوانان فداکار و شاعران جوان تورک ، فعال سیاسی حرکت ملّی آزربایجان جنوبی بعد از مشاهده جان باختن چند تن از جوانان مبارز سولدوز ، اقدام به عمل بسیار شجاعانه ، فداکارانه و غرور آفرینی نمود.

طبق اظهارات شاهدان عینی در حالی که سرکوبگران وحشی رژیم در روز دوم قیام اهالی مظلوم نقده ، در خیابان به حالت آماده باش ایستاده و انگشت بر ماشه به سوی جوانان هویت طلب و درجوش و خروش سولدوز نشانه رفته بودند توحید آذریون بربالای یک بلندی رفته و درحالیکه به شدت علیه حیوانیت جلادان اشغالگر و نظام فاشیستی فریاد می کشید.

او پیراهن خود را از دو سوی پاره پاره کرد و به این ترتیب توحید سینه مملو ازخشم و نفرت خویش را برهنه کرده و سپر کودکان ، نوجوانان ، زنان و دختران مظلوم نقده و همه ملت تورک آذربایجان نمود.

در این حین ، درکمال ناباوری و قساوت ، سرهنگی بعنوان فرمانده گروهان ضد شورش ، شخصا با سلاح خود سینه پر از محبت توحید را آماج گلوله‌های داغ قرارداد.

توحید آذریون جانش را در راه آزادی و استقلال آذربایجان و رهایی ملت تورک از هر گونه ظلم و استثمار فدا نمود شهید شد بر اساس ادعاهای مردم دو نفر بنامهای قلی یوسف زاده و مهدی داننده از سرکوبگران مردم در سولدوز بودند.

چهل روز پس از جان باختن توحید و یارانش ، جمع کثیری از اهالی سولدوز (نقده) با شرکت در یک تظاهرات مردمی یاد این عزیزان را گرامی داشتند.

بیشتر بخوانید

۶۰ دانشجو بازداشت شده‌اند

اؤیرنجى: شورای کانون‌های صنفی دانشجویان دانشگاه‌های تهران اعلام کرده که تجمع شنبه دوم مهر با …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *