سه شنبه - ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
خبر فوری
خانه / اخبار / آیا واقعا قیمت مواد غذایی در ایران ارزان‌تر از کشورهای همسایه است؟

آیا واقعا قیمت مواد غذایی در ایران ارزان‌تر از کشورهای همسایه است؟

اؤیرنجی: قیمت مواد غذایی در ایران ارزان است و باعث قاچاق به کشورهای همسایه شده .” این توضیحی است که جناح های مختلف (چه اصلاح طلب چه اصولگرا) بارها بهانه کرده و قیمت‌ها را بالا برده اند اما بررسی شرق از قیمت سه قلم اقلام غذایی یعنی گوشت قرمز، روغن و نان در ایران و برخی کشورهای همسایه نشان می دهد که این ادعا نه تنها واقعیت ندارد و قیمت غذا در ایران تقریبا معادل ترکیه و امارات است که بهای غذا در بعضی کشورهای جنگ زده مانند عراق و افغانستان از ایران ارزان تر است. یک کیلوگرم گوشت قرمز در ایران حدود ۹.۲ دلار قیمت دارد و در ترکیه حدود ۹.۶ دلار و در امارات ۱۰ دلار است.

در عراق و افغانستان هم قیمت گوشت قرمز پایین تر از ایران است و یک کیلوگرم گوشت قرمز در بازار عراق به طور میانگین حدود ۷.۴ دلار و در بازار افغانستان ۴ دلار است. قیمت یک قرص نان هم در بازار ایران حدود ۰.۱ دلار است که این قیمت تقریبا با نرخ نان در عراق و افغانستان برابر است.

در ترکیه هر قرص نان حدود ۰.۲ دلار و در امارات ۱.۲ دلار است.

قیمت روغن در ایران اندکی ارزان تر از است.یک لیتر روغن در ایران حدود ۰.۸ دلار و در ترکیه ۲.۱، در افغانستان ۲.۳ و در امارات ۵.۴ دلار است. البته حداقل حقوق ایران کجا و حداقل حقوق این کشورها کجا؟!

بیشتر بخوانید

دبیر کارگروه مهاجرت‌های اجباری: ۴۹درصد مردم ایران در معرض خطر ناامنی غذایی قرار دارند

اؤیرنجی: رقیه صمدی، دبیر کارگروه مهاجرت‌های اجباری و پناهجویی رصدخانه مهاجرت ایران دوشنبه ۲۶ اردیبهشت در …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *