خانه / آذربایجان / اولین تولد اکبر نعیمی فعال حقوق بشر آذربایجانی در زندان اوین

اولین تولد اکبر نعیمی فعال حقوق بشر آذربایجانی در زندان اوین

اؤیرنجی: امروز ۷ شهرویور ۱۴۰۰ سالروز تولد اکبر نعیمی فعال مدنی و حقوق بشر آذربایجانی محبوس در زندان اوین است .

مهندس نعیمی در دوره دانشجویی، عضو شورای مرکزی کانون غیر دولتی «اورین» و بعد از فارغ التحصیلی نیز از اعضای هیأت موسس و عضو شورای مرکزی کانون «گونه باخان» بوده که با حضور فعال در جلسات نقد فیلم، کتاب، برگزاری کلاس های تورکی آذربایجانی،تشکیل فستیوال گونه باخان، همایش کوه اورین،دیدار با نمایندگان مختلف مجلس در راستای بست گفتمان آذربایجان محوری توأم با آگاه سازی آنان از معضلات متعدد اجتماعی، سیاسی و…همت می گمارد. لیکن، با تنگ نظری های عوامل حکومتی، هر دو سمن (سازمان مردم نهاد-NGO) لغو امتیاز و پلمپ می گردد.

آقای نعیمی جزء فعالین پیشرو در رابطه با فراکسیون نمایندگان تورک مجلس بود.همچنین یاد شده از مشارکت کنندگان و یکی از سخنرانان مراسم روز جهانی زبان مادری در شهرستان بهارستان به تاریخ دوم اسفند ماه ۹۲ در تهران بود. که این موضوع در دادنامه صادره بر علیه وی نیز بعنوان عناوین اتهامی قید گردیده است.

نعیمی به عنوان اکتیویست مدنی، همکاری تنگاتنگ با مؤسسات و نشریات مختلف دانشجویی داشته و در حوزه حقوق بشری نیز با جستاری در صفحه توییتری اش می توان به وضوح از دیدگاه و فعالیت های وی در آن حوزه آشنا شد.

ایشان ۲ بهمن ماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی در محل کار خود در در بخش تعمیرات هواپیمایی هما در تهران بازداشت و مدتی بعد با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از  زندان اوین آزاد شده بود.بعد از آزادی موقت،با دستور سازمان اطلاعات جهت فشار مضاعف، از محل کارش اخراج گردید.

این فعال حقوق بشری توسط دادگاه انقلاب شهر تهران از بابت اتهام های “عضویت در گروه غیرقانونی” ، “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” و “فعالیت تبلیغی به نفع گروههای مخالف نظام جمهوری اسلامی”به ترتیب به ۵ سال ،۴ سال و ۸ ماه که در مجموع به ۹ سال و ۸ ماه حبس تعزیری و مجازات تکمیلی”دو سال منع خروج از کشور و منع عضویت در احزاب گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی”و”تهیه پژوهش نامه‌ای در نود صفحه با موضوع سیاست استعماری تفرقه افکنی به وسیله ترویج قومیت گرایی و ضرورت عقلی و شرعی وحدت امت اسلامی به صورت دستنویس تالیف،در هر دو صفحه بایست یک رفرنس به کتب دارای مجوز از وزرات ارشاد(اسلام و ملیت و قومیت از دیدگاه امام–قومیت و قوم گرایی در ایران)”محکوم شده بود و این حکم عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران تایید شده است.

بیشتر بخوانید

دهن کجی رژیم تورک ستیز ایران به ملتمان ؛ گماشتن یک کرد بر صندلی استانداری آزربایجان غربی!

اؤیرنجی : رژیم ایران بار دیگر با دهن کجی به خواسته های ملت تورک آزربایجان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *