خانه / اخبار / مدیر مرکز تحقیقات مهاجرت دانشگاه وان: ایران مهاجران غیرقانونی را به سمت ترکیه سوق می‌دهد

مدیر مرکز تحقیقات مهاجرت دانشگاه وان: ایران مهاجران غیرقانونی را به سمت ترکیه سوق می‌دهد

اؤیرنجی: مدیر مرکز تحقیقات جمعیت و مهاجرت دانشگاه «یوزونجی‌ییل» وان با اشاره به مسیر دشوار مهاجران غیرقانونی برای مهاجرت تاکید کرد که ایران مستقیم و غیرمستقیم این افراد را به سمت ترکیه راهنمایی می‌کند.

پروفسور اورحان دنیز، مدیر مرکز تحقیقات جمعیت و مهاجرت دانشگاه «یوزونجی‌ییل» وان ترکیه در زمینه مسیر مهاجرت مهاجران غیرقانونی از کشورهای پاکستان و افغانستان از طریق ایران به ترکیه گفت: «ایران هم اکنون سیاست عدم پذیرش مهاجر را در پیش گرفته است. در این راستا برای کاهش فشار اجتماعی و اقتصادی ناشی از این افراد، آن‌ها را به طور مستقیم و غیر مستقیم به سمت مرز ترکیه سوق می‌دهند».

مدیر مرکز تحقیقات جمعیت و مهاجرت دانشگاه وان با اشاره به این‌که برخی از این مهاجران از طریق وسایل نقلیه به مرز انتقال داده می‌شوند، تصریح کرد: «مهاجران غیرقانونی از آن جا نیز پیاده برای عبور به سمت ترکیه تلاش می‌کنند. ایران در این زمینه از حقوق ترکیه چشم‌پوشی کرده و گاها برای راندن این افراد دست به اقدامات خشونت‌آمیز می‌زند».

وی با بیان این‌که نیروهای امنیتی از مسیرهای قاچاقچیان برای عبور به ترکیه مطلع هستند، گفت: «آن‌ها را عمدا به سمت ترکیه می‌رانند. این افراد بیشتر در شهرهای مشهد، تبریز و تهران به سر می‌برند و سپس از طریق دره‌های عمیق در مرز شهرستان‌های چالدران، اوز آاپ و سارای استان وان وارد ترکیه می‌شوند».

این استاد دانشگاه همچنین اظهارداشت: این افراد طی ۲۵ الی ۳۵ روز از افغانستان به وان می‌رسند.

عبدالله رسولی، یکی از این مهاجران غیرقانونی افغانستانی که در وان دستگیر شده است، در این زمینه گفت: «از افغانستان به مرز نیمروز آمده و سپس توسط قاچاقچیان به پاکستان برده شدیم. در آن‌جا با مشکلی مواجه نشدیم تنها هرینه‌ای که اعلام شده بود را پرداخت کردیم. سپس به ایران وارد شده و پس از مدتی با خشونت و شکنجه مواجه شدیم. تمامی پول و تلفن همراه ما حتی لباس‌های‌مان را گرفته و به ما مرز ترکیه را نشان دادند».

او ادامه داد: «سربازان ایرانی ما را تا مرز آورده و در مرز پس از اعمال خشونت و ترساندن به ما گفتند که این جا ترکیه است، در آن‌جا از شما بهتر مراقبت خواهند کرد».

صالح رحیمی مهاجر غیرقانونی افغان دیگر نیز در اظهاراتی مشابه با رسولی گفت: «نظامیان ایرانی به ما ترفندها و راهکار عبور از سیم‌های خاردار مرزی را نشان دادند. سپس به ما گفتند که از این جا عبور کنید و برای ما ایجاد مزاحمت نکنید».


عبدالله بیاض‌زاده که حدود ۲ هزار دلار به قاچاقچیان در این زمینه پول داده است، نیز گفت: «تشنه و گرسنه ۴۰ روز در مسیر رسیدن به ترکیه سپری کردیم. هدف ما پس از مدتی کار کردن و سپس بازگشتن به کشورم است. بسیاری از دوستانمان در مسیر مصدوم شدند. برخی را گرگ برخی را نظامیان ایرانی مجروح کردند».

بیشتر بخوانید

یک پرده از فساد حسین طائب در صنعت پتروشیمی

اؤیرنجى: نقش حسین طائب، رئیس سابق سازمان تروریستی اطلاعات سپاه در چشم‌پوشی از تخلفات و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *