خانه / آذربایجان / مستند «آدیم» روایت مقاومت سه خانواده آزربایجانی برای نام‌گذاری اسامی تورکی روی فرزندانشان است.

مستند «آدیم» روایت مقاومت سه خانواده آزربایجانی برای نام‌گذاری اسامی تورکی روی فرزندانشان است.

اؤیرنجى: محمد علیمرادی، کارگردان و مستندساز موفق آزربایجانی در این مستند سعی کرده است با شیوه روایی متفاوت و فرمی خاص به این موضوع بپردازد؛ حکایتی آشنا از یک ممنوعیت بی‌پایه و اساس که دامن کودکان ترک در ایران را می‌گیرد و آن‌ها را از همان بدو تولد، با طعم تلخ فرهنگ و هویت تحمیلی آشنا می‌سازد.

علیمرادی با انتشار این ویدیو می‌نویسد: «این فیلم به‌خاطر مضمون انتقادی که داشت یقینا مثل کارهای قبلیم مجوز رسمی پخش نخواهد گرفت لاکن از این‌رو تصمیم گرفتم تا از آن در صفحه شخصی‌ اینستاگرامم با نشر تریلر فیلم رونمایی کنم ، به این امید که مخاطبانم را در جریان بخش‌هایی از روایت‌های این ایستادگی بی‌نظیر بر سر حق اسامی ترکی قرار دهم. در ایران هنوز هم کلمات و اسامی غیرفارسی در فضاهای رسمی با تابلوی ورود ممنوع مواجه می‌شوند و سایه‌ی نگرش تمامیت‌خواهانه بر سرِ هویت‌های متکثر فرهنگی و زبانی سنگینی می‌کند. اگرچه دولت روحانی وعده‌های فراوانی درباره‌ی رفع ممنوعیت پیش‌روی گروه‌های زبانی و فرهنگی، از جمله حق آموزش زبان مادری، داده بود، اما پس از ۸ سال با کارنامه‌ای ناموفق و غیرقابل دفاع در این زمینه کنار رفت.

امید دارم در دولت جدید کلمات و اسامی غیرفارسی دیگر با این تابلوهای ورود ممنوع مزاحم و تکراری روبرو نشوند و هویت‌های متکثر زبانی و فرهنگی ایران واقعاً رسمیت یابند.»

بیشتر بخوانید

دهن کجی رژیم تورک ستیز ایران به ملتمان ؛ گماشتن یک کرد بر صندلی استانداری آزربایجان غربی!

اؤیرنجی : رژیم ایران بار دیگر با دهن کجی به خواسته های ملت تورک آزربایجان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *